Blog

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir? Ne İş Yapar?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir? Ne İş Yapar?

Moleküler biyoloji ve genetik, geniş kapsamlı ve sürekli bilimsel gelişmeler ışığında ilerleyen, diğer bilim dallarıyla birlikte sürekli iletişim halinde olan bir bilim dalıdır. Moleküllerin temel niteliklerini, yapı ve çalışmalarını, birbirleriyle girdiği etkileşimleri, gelişim evrelerini, işleyiş ve patolojik durumlarını incelemektedir. Moleküler biyoloji ve genetik DNA ve RNA proteinlerinin daha da içerisine girerek en küçük yapıları ve birbirleri arasındaki iletişimi incelemektedir. Yaşamın kaynağına kadar inerek, hastalıkların kökünü incelemektedir.

Moleküler biyolog olabilmek için üniversitelerin moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olmak gerekir. Ayrıca mühendislik fakültelerinin moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği bölümünü bitirerek moleküler biyoloji ve genetik mühendisi olunabilmektedir.

Moleküler Biyolog Ne İş Yapar?

Moleküler biyologun yaptığı işlerin neredeyse sınırı yok gibidir. Tüp bebek tedavileri, ilaç araştırma ve geliştirme, kök hücre tedavileri, genetik kök araştırmaları, üniversitelerde öğretim görevlisi veya asistan, tıbbi cihaz geliştirme, adli tıp laboratuvarlarında görev almak gibi işleri yapmaktadırlar. Ayrıca tıbbi kuruluşlarda yönetim kadrosunda görev alabilirler. laboratuvar denetlemelerinde görev alarak işleyişin ve cihazların kontrolünde görevlendirilebilirler. Bitki, hayvan genetiklerinin inceleme çalışmalarında bulunabilirler. Bu sayılan iş kollarının dışında daha birçok iş yapabilmektedirler.

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları Nelerdir?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olanlar, üniversitelerde araştırma görevlisi olabilirler.

İlaç firmalarında ilaç araştırma ve geliştirme bölümünde çalışabilirler.

Hastanelerde kök hücre, genetik teşhis, tüp bebek tedavi merkezlerinde ve adli tıp kurumunda çalışabilirler.

Biyoteknoloji firmalarında cihaz geliştirme programlarında çalışabilmektedirler.

Kanser tedavi merkezleri gibi yüksek önem arz eden kurumlarda önemli görevler üstlenmektedirler.

Bunların dışında bitki genetiği ve hayvan genetiğini araştıran kurumlarda da çalışabilmektedirler.

Moleküler Biyolog Ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendis Maaşları

Yapılan işlerin önemi gereği moleküler biyoloji ve genetik mezunlarının maaşları ülkemiz standartlarına göre iyi durumdadır. Maaşlar çalışılan kurumlara göre değişiklik göstermekle birlikte hemen hemen aynıdır. Çalışma hayatına yeni başlayan moleküler biyoloji ve genetik mühendisi 3500- 4500 TL arasında maaş alırken, tecrübeli mühendisler 10000 TL ve üzeri maaş alabilmektedir. Aynı şekilde moleküler biyologlar da bu standartlarda maaş alabilmektedir.

Moleküler Biyolog Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Moleküler biyologların çalışacağı cihazlar ve ekipmanlar hassas oldukları için yüksek motivasyona sahip olmaları ve detayları gözden kaçırmamaları gerekmektedir.

Uzun saatler sürecek çalışmalara dayanabilecek fiziki ve mental olgunlukta olunmalıdır.

İyi analiz yeteneği ve eleştiri yeteneği olabilmelidir.

Stres altındayken sağlıklı kararlar alabilmelidir.

Genellikle erkek adaylarda askerlikle ilişkisi olmamaları tercih edilmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Hangi Üniversitelerde Var?

Moleküler Biyoloji ve Genetik hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Moleküler Biyoloji ve Genetik taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..