Blog

Mona Lisa'nın Sırrı Aslında Leonardo Da Vinci'nin Bayılmasında mı Saklı?

Mona Lisa'nın Sırrı Aslında Leonardo Da Vinci'nin Bayılmasında mı Gizli?

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında bu tartışma ortaya atılmıştı ki kafalarda oluşan acabaların sayısı gün geçtikçe daha da fazla artış göstermeye başlamıştı. Bir kez daha ünlü deha Leonardo Da Vinci'nin eserlerini sağ eliyle çizip sol eliyle boyadığı hakkında iddia ortaya atıldı.

Bir araştırmaya göre, Leonardo da Vinci'nin resim becerileri hayatının sonuna doğru yıprandı, çünkü bayıldıktan sonra sağ elinde sinir hasarı vardı.

Araştırma, İtalyan polimatını düşündüren önceki çalışmaları sorgular, sağ elinin kullanımını etkileyen bir felç geçirdi.

Uzmanlar uzun zamandır Leonardo'nun ne denli karmaşık olduğunu tartışıyor. Solak olduğu neredeyse kesin. Sol eliyle resim yapma konusunda daha yetenekli olmasına rağmen, sadece sağıyla çizdiğine inanılıyor. Geçen ay yayınlanan ayrı bir çalışma bu teoriyi destekledi.

Yeni çalışmanın ortak yazarı ve Roma'daki Villa Sıtma Kliniği'nde plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı olan Dr. Davide Lazzeri, Newsweek bilim adamlarına 1517'de Leonardo'nun "sağ elinin belirli bir felcinin" olduğunu kesin olarak bildiğini söyledi. İtalyan Kardinal Luigi d'Aragona'nın kişisel asistanı olan Antonio de 'Beatis’in günlük girişine.

Mona Lisa'nın Sırrı Aslında Leonardo Da Vinci'nin Bayılmasında mı Saklı? 1

Kraliyet Tıp Derneği Dergisi'nde yayınlanan araştırmanın yazarları, Leonardo'nun yaralanmasına neyin yol açtığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok tarihi eser üzerinde çalıştı. Bunlar, Rönesans sanatçısı Marcantonio Raimondi'nin kemanına benzer bir enstrüman çaldığı 1505 gravürü içeriyordu. Yazarlar, bu, şu anda iki elinin de iyi kullanıldığını gösteriyor.

Ayrıca Milano'da çalışan bir sanatçı Giovan Ambrogio Figino tarafından kırmızı tebeşirle kazınmış, 16. yüzyıldan kalma tarihsiz bir yaşlı Leonardo portresi de değerlendirildi. Bu, çalışmaya göre Rönesans adamı sağ eliyle "sert, sözleşmeli bir pozisyonda" gösterdi.

Leonardo'nun felç geçirdiği sanılıyordu, ancak elinin konumlandırılması, sağ elinin ulnar palsi veya "pençe el" olarak bilinen şeyin daha fazla zarar gördüğünü gösteriyor.

Dahası, Leonardo'nun sağ elini kullanmasını etkileyecek kadar ciddi bir vuruşun diğer uzuvlarını, yüzünü etkilemeyeceği veya bilişsel bir bozukluğa neden olamayacağı muhtemel değildir.

“Leonardo, öğrencilerine ders vermeye devam etti ve 'Beatis, inme sonrası bir durumla ilgili başka herhangi bir belirti veya semptom açıklamadı.”

Lazzeri, solgun bir bölümün neden olduğu travmanın, Leonardo'nun neden sağ elinde bir palet, fırça ve boya tutamadığını ve "sol eliyle çizim yapma, eskiz yapma ve yazma yeteneğini" açıklayacağını söyledi.

 mona lisa da vinci
Uzmanlar, Leonardo da Vinci'nin sağ kolundaki bir yaralanmadan dolayı Mona Lisa'yı bitmemiş bıraktığına inanıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..