Blog

motivasyon

Motivasyon Arttırıcı 10 Film

Sıcak hava ile sınav stresinin birleştiği şu günlerde eminiz ki ders çalışmak için bir şeylerin insanı motive etmesi gerekir. Aslına bakarsanız sadece ders konusunda da değil, vadesi dolmak üzere olan bir iş de olabilir ya da bir türlü başlayamadığınız belki de hayatınızı değiştirecek olan bir proje de. 

Demotive durumlarda insan genel olarak kendisini görsel yayına teslim eder ve teşvik edici unsurlar arar durur. Bir kısmı radikal bir karar alıp saç rengini ya da boyutunu değiştirmeye kalkışsa da aslında kısa süreli mutluluk olarak tarih sayfalarında yerini alır. 

Saçınız konusunda bir karar almadan önce gelin sizlere önereceğimiz bu filmlere bir göz atın, belki de içinizde yatan cevheri uyandıracak filmlerden bir tanesi buradadır.

Motivasyon patlaması yaşatan filmler
Rocky

rocky
"Eye Of The Tiger" şarkısını bir kenara koyacak olursak motivasyon kavramı lanse edildiğinde aklımıza ilk gelen film karakterlerinden Rocky Balboa'dır ve tekrar tekrar izlenebilecek, hikayesiyle izleyen herkesi etkileyen ve motive edebilecek filmlerin en başında geliyor diyebiliriz.

Film, yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa’nın Dünya Ağır Siklet şampiyonu Apollo Creed ile unvan maçına çıkması yolunda Rocky’nin azmini, tutkusunu ve başarısını konu alıyor.

Coach Carter (Koç Carter)

c carter
Samuel LL Jackson'dan harika bir film .Mezun olduğu Richmond Lisesi’ne koçluk yapmak için geri dönen başarılı basketbol oyuncusu Ken Carter’ın koçluk yaptığı öğrencileriyle arasındaki bağı anlatan film, direnç, başarı ve motivasyonun en yoğun şekilde hissedildiği filmler arasında.

Kondisyonun ve defansın hücumdan daha önemli olduğunu savunan Koç Carter öğrencilerine de hem basketbolda hem de hayatlarında bunu nasıl uygulayacaklarını öğretmeyi hedeflemiştir. Tüm aile birlikte izleyebileceğiniz Coach Carter’ı izlediğiniz tüm süre boyunca hem heyecan hem de motivasyon sizinle olacak.

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

ölü ozanlar derneği
Robin Williams'ın hafızalara kazınan filmi. Bir kitap uyarlaması olarak en sevilen film haline gelmiş bu film vizyona girdiğinde sene 1990'idi. 28 yıllık geçmişe ve ölümsüzlüğe sahip bir filmdir.50’li yılların Welton Akademisi saygınlığı yüksek ve oldukça disiplinli bir okuldur. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla okulda çok şey değişecektir.

Ölü Ozanlar Derneği, hayata dair güzel dersler veren, izleyene yoğun duygular hissettiren, imkansızın başarılabileceğini, sevginin ve dayanışmanın hayattaki önemini ve bir öğretmenin öğrencilerinin hayatını nasıl değiştirebileceğini en iyi şekilde anlatan ilham verici ve motive edici bir film.

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)


Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü İngiliz fizikçi ve bilimadamı Stephen Hawking’in kariyerinin ilk yıllarına, fiziksel kapasitesini giderek düşüren ALS hastalığının aşamalarına ve ilk eşi Jane Wilde ile ilişkisine odaklanan Her Şeyin Teorisi filmi, izleyiciyi çok derinden etkileyecek ve yaşamı her açıdan sorgulatacak çok değerli bir film.

Hayallerinizin peşinden ne pahasına olursa olsun gitmenizi ve sevginin tüm başarılarınızdaki yerinin önemini vurgulayan filmin etkisinden çok uzun süre çıkamayacaksınız.

Spirited Away (Ruhların Kaçışı)

spirited away
Anime severlerin vazgeçilmezi olan bu film bir başyapıt olarak adlandırılsa da çizgi film konseptinde yer aldığı için birçok kesim tarafından gözardı edilmiştir. Fakat bu filmi çizgi film olarak ele almayın çünkü bir çizgi filmden çok daha fazlası.

Miyazaki’nin en ünlü animasyonlarından Spirited Away, babasının işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro’nun yolculuk sırasında başına gelen ilginçlikler üzerinden ilerlemektedir. Spirited Away, motivasyonun en ilham verici haliyle karşınıza çıktığı nadir filmlerden bir tanesi.

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlarken, bir yandan olaylara bakış açınızı tepe taklak edip, neye uğradığınızı şaşırtacak film, Miyazaki’nin filmleriyle henüz tanışmamış olanlar için başlangıç filmi olabilecek nitelikte.

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek)

million dollar baby
Sinemada gişe esnasında kitleleri pek fazla etkilememiş olsa da bir anda aldığı ilgi ile her şeyi tersine çeviren bir film olmayı başarmıştır. Takvimler 2005 yılını gösterdiğinde herkesi kendine hayran bırakmayı başarmış ve uzun süre dillerden düşmemiştir. 

Million Dollar Baby, Maggie Fitzgerald isimli boksörün, uzun süredir kimseyle yakın olamayan başarılı dövüş eğitmeni Frankie Dunn ile buluşmasını konu alıyor. Film başarıyı ve geçmişin hayaletleriyle başa çıkma yollarını en etkileyici şekilde işlerken, izleyiciyi de tüm film boyunca ekrana bağlıyor.

Whiplash 

whiplash
Bu filmi izlerken sinirleriniz altüst olabilir. Ama bir şeyden eminsek o da filmin başında yaşadığınız tüm gerilmeleri sonunda haklı bulacaksınız. Sadece bir film değil adeta bir ders.

Bir şeyi gerçekten istemenin ne demek olduğunu, başarıya gidilen yolda çekilen zorlukların önemini ve “güzelliğini” bizlere tekrar hatırlatan Whiplash, bir orkestra şefiyle, genç bir bateristin arasındaki agresif ama güçlü bağı anlatıyor.

İster müzik hayatınızın bir parçası olsun, ister müzikle uzaktan yakından bağınız olmasın Whiplash izleyenlerin hayattaki tutkularını adeta yeniden canlandıracak.

Nightcrawler (Gece Vurgunu)

nightcrawler
Jake Gyllenhaal'ın enfes oyunculuğunu sergilediği bir yapımdır. Fakat iddia ediyoruz kendisini bu kez pek sevmeyeceksiniz. Los Angeles’ta polis muhabirliği yapmaya başlayan hırslı genç adam Lou Bloom’un suç dünyasına girmesini anlatan Nightcrawler, adrenalini en tepede yaşatan, aynı zamanda filmin başından sonuna kadar izleyicide merak uyandıran bir sürükleyiciliğe sahip.

Kötüyü ve iyiyi en derin ayrıntılarına kadar sorgulayacağınız Nightcrawler izledikten sonra içinizde tatlı bir başkaldırı hissi uyandıracak.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

esaretin bedeli
Dünya sinema tarihinin en iyi filmi olarak adlandırılan ve IMDB oylamasında uzun yıllardır 1 numaralı koltuğu kimseye kaptırmayan bir başyapıt. İzleyenlerin tekrar ve tekrar izlediği, asla eskimeyen klasiklerden bir diğeri de The Shawshank Redemption.

Karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle yargılanan suçlu Andy Dufresne’nin Shawshank hapishanesine gönderilmesiyle başlayan film, en dipteyken bile tekrar yukarı nasıl çıkılacağını en etkileyici şekilde işleyen hayata dair önemli dersler veren filmlerden.

Spare Parts (Yedek Parçalar) 

yedek parçalar
Gerçek yaşamdan uyarlanan filmler her zaman bizleri daha çok etkiliyor. Spare Parts, dört tane lise öğrencisinin katıldıkları robot yarışmasındaki başarılarını konu alıyor. Film, gerçek bir eğitimin nasıl olması gerektiğine dair izleyenlerin kafasında farklı bakış açıları oluşturan, hem sevginin hem de dayanışmanın önemini tekrar hatırlatan dokunaklı bir film.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..