Blog

müdek ve abet

MÜDEK ve ABET Nedir? Farkları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Tercih kılavuzlarında bazı bölümlerin yanında göreceğiniz MÜDEK ve ABET ibaresini merak etmişsinizdir. Bu yazıda sizlere MÜDEK ve ABET hakkında bilgiler verip, MÜDEK ve ya ABET Akreditasyonu olan üniversite ve bölümleri sunacağız.

 

MÜDEK Nedir?

MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği), ülkemizdeki çeşitli mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, Türkiye’de mühendislik eğitimi kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluştur.

 

ABET Nedir?

ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology), uygulamalı ve doğal bilimler, bilişim, mühendislik ve mühendislik teknolojileri programlarının akreditasyonunu sağlayan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Belirtilen bölümlerin akreditasyonu yüksek öğrenim akreditasyonu konseyi tarafından sağlanmaktadır.

 

MÜDEK ve ABET Arasındaki Fark Nedir?

MÜDEK ve ABET farklı iki kuruluştur. Her ikisi de bir üniversite programının, bu programın mezunlarını hazırladığı mesleğin kalite standartlarını karşıladığına dair güvence sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. Birbirinden farkları MÜDEK sisteminin Türkiye’de geliştirilmiş olmasıdır.

 

MÜDEK VE ABET Ne İşe Yarar?

Eğitimde belli standartlara uyulması, eğitimin kalitesinin arttırılması, sektöre ve akademiye faydalı mezunlar yetiştirilmesi için üniversite programlarının belirli çerçevelerde değerlendirilmesi gerekmektedir. MÜDEK ve ABET akreditasyonu almış olmak, bu değerlendirmelerden başarıyla geçildiği ve programların belli bir kaliteyi tutturdukları anlamına gelir.

MÜDEK ve ABET akreditasyonu üniversite eğitimi sırasında karşılaşabileceğiniz bir çok problemin önüne geçmektedir. Her yıl açılan her ders için klasörler hazırlanarak, ders içerikleri, ders izlenceleri, derslerin eğitim çıktılarına katkıları, her türlü sınav ve projeleri ile puanlama sistemleri kaydedilmektedir. Bu da derslerin içeriğinin yıldan yıla değişiklik göstermesini, puanlama sisteminin sürekli değişmesini önlemektedir. Yıllık ders planı içindeki konular dönem başında standart olarak öğrencilere belirtilip, dönem içinde değişmemesi sağlanmaktadır. Dersin farklı şubelerinde konunun farklı şekillerde anlatılıp farklı sorular sorulmasını önlemektedir. Belli bir motivasyon ve amacın olması ve o amaca yönelik her dersin öğrencilere ne katkı sağlayacağı ve öğrencileri mezuniyet aşamasında ne noktaya ulaştıracağı detaylı olarak yazılmaktadır. Bu standardizasyon bir bölümün yıllar içinde hiç geliştirilmediği anlamına gelmez. Her iki akreditasyon kapsamında, gelişen teknoloji ve bilim doğrultusunda, sektör-üniversite işbirliği ile sürekli iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

 

MÜDEK Ve ABET Akreditasyonu Mezunlara Ne Avantaj Sağlar?
 

Her iki akreditasyon sistemi de akademide bilinen ve akademik birimler tarafından aranan özelliklerdir. Yüksek lisans başvurularında, yurtdışı başvurularında, öğrenci değişim programları sırasında avantaj sağlar. MÜDEK ve ya ABET akreditasyonu olan programdan mezun olan öğrenciler tercih edilir. Sektörde de bu akreditasyonların öneminin farkındalığı başlamıştır ve uzun vadede öneminin artacağı öngörülmektedir. MÜDEK ve ABET standardizasyonları bölüm ve üniversitelerin kalitesini arttırmakta, dolayısıyla mezun öğrenci kalitesini belirlemektedir. Bu nedenle sektördekiler ile yüksek lisans yapılacak olan yurt içi ve yurt dışı üniversiteler MÜDEK ve ya ABET akreditasyonu almış olan programlardan mezun öğrencileri tercih etmektedirler. Bu tercih sebebi gelecekte daha da etkin olacaktır.

MÜDEK akreditasyonuna sahip üniversite ve bölümleri için tıklayınız!
ABET bünyesinde yer alan üniversiteler hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Murat Ödemiş

Murat Ödemiş

[email protected]

UniverList Kurucu, Bilgisayar Mühendisi, Doktora Adayı

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..