Blog

muğla univerlist 1

Muğla'da Öğrenci Olmak!

Üniversite tercihleriniz neticesinde yolunuz Muğla'ya düşüyorsa ya da ek tercihlerde Muğla'yı aklınızdan geçiriyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz.

İşte Ege'nin Güzel Şehri Muğla Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 

   Muğla, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege Bölgesi'nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü ildir. 2010 TUIK verilerine göre merkez ilçeyle beraber ilimizde 12 ilce, 49 belediye ve 396 köy vardır.

muğla univerlist

İklimi ve Nüfusu

 

  Muğla ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Kıyıdan içeriye gidildikçe kara ikliminin tesiri görülür ve ısı düşer. Kıyılarda kar yağışı görülmez. İç kısımlarda ise senede 1-2 gün kar görülebilir. Muğla nüfusu 2017 yılına göre 938.751'dir.

muğla univerlist 2

Ulaşımı

 İlin önemli limanları Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Güllüktedir. Ayrıca ilde iki de havaalanı (Bodrum-Milas ve Dalaman) bulunmaktadır.Ayrıca Dalamanda askeri ve sivil havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanın yıllık 10 milyon kapasiteli dış hatlar terminalinin bulunması yurtdışından ulaşım için de önemli bir imkân sağlar.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

 

  Muğla hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde bar, disko,kafeve gece kulüplerinden geçer. Ülkemizde gece hayatı en parlak geçen illerin başında gelir. Bu mekanlarda eğlence son hızı ile sabaha kadar devam eder.İlimizin kalabalık bir nüfusa sahip olması aynı zamanda deniz turizmin merkezi olması aynı zamanda tarih bir şehir olması gibi sebepleri topladığımızda bütün bu etkenler ilimizin gece hayatını olumlu yönde etkilemiştir. Muğla, gece hayatında olduğu kadar festival ve şenlik açısından da aktiftir. BODRUM DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ,MARMARİS KADIN VE SANAT FESTİVALİ, MARMARİS ULUSLAR ARASI DENİZCİLİK VE BAHAR FESTİVALİ, ULUSLARARASI HALK DANSLARI  FESTİVALİ, DATÇA AÇIK DENİZ KIŞ YÜZME MARATONU, BIOR (BODRUM INTERNATIONAL OPTIMIST REGATTA), TİYATROFESTİVALİ,DATÇA GENÇLİK KONSERİ ve daha birçok festival Muğla’da bulunmaktadır.

muğla univerlist 3

Gezilebilecek Yer Önerileri;

 

•Bodrum Kalesi

•Halikarnas

•Pamukkale

•Kelebekler Vadisi

•AquaDreamWaterPark 

•Ölüdeniz

•Marmaris Milli Parkı

•İçemelerPlajı

•Akyaka Kadın Azmağı

•Kaunos Kral Mezrlığı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..