Blog

Mühendis Gibi Öğrenmek! Feynman Tekniği Nedir?

Mühendis Gibi Öğrenmek! Feynman Tekniği Nedir?

Richard Feynman, herhangi bir konuyu anlamanıza yardımcı olacak basit bir teknik olduğunu garanti eder. Feynman tekniği bir yarışma, bir kolej giriş sınavı, bir sertifika sınavı veya başka bir şey için çalışmak isteyenler için kullanışlıdır.

richard feynman
Richard Feynman, 20. yüzyılda kuantum fiziğine olağanüstü katkılarda bulunan Amerikalı bir fizikçiydi, o kadar ki 1965'te, Kuantum Elektrodinamiği sayesinde Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı.

Nobel Ödülü'nü kazanmanın yanı sıra Feynman'ın merak uyandırıcı bir zihni vardı. Harika bir fen bilgisi öğretmeniydi, karmaşık kavramları oldukça basit bir şekilde açıklamadaki etkileyici kolaylığına hayran kaldı.

Bir fizikçi olarak Manhattan projesi üzerinde çalıştı ve kuantum hesaplama, nanoteknoloji ve parçacık fiziği gibi çeşitli fizik dallarına katkıda bulundu.

Fizikte iki tür bilgi vardır: şeylerin ve diğerinin adını bilmek, aslında bir şeyi bilmek.

Feynman'dan “Dünyanın tüm dillerinde bir kuşun adını biliyor olabilirsiniz, ancak sonunda kuşun ne olduğu hakkında kesinlikle hiçbir şey bilemezsiniz. Öyleyse, kuşa bakalım ve ne yaptığını görelim - önemli olan bu. Bir şeyin adını bilmek ile bir şeyi bilmek arasındaki farkı yeterince erken öğrendim. ”

Ona göre gerçek öğrenme tarifi, aşağıdaki dört adımı gözlemleyerek uygulanır:


1- Tercih ettiğiniz konuyu seçin ve o konuya zaman ayırmaya başlayın

Bir not defterinde, konu hakkında zaten bildiğiniz her şeyi yazın. Ardından, keşfettiğiniz merakları ekleyin ve listeye ekleyin.


2- Bir çocukla konuşuyormuş gibi yaz

Bu adımda çocuğunuzun yanını kullanın, her şeyi mümkün olan en basit şekilde açıklayın. Bir çocukla konuşuyormuş gibi yaz.

Aptalca geliyor, ama bu teknikte çok önemli bir adım. Bu konuda zaten bir şeyler bildiğiniz anlamına gelen herhangi bir terimi kullanmaktan kaçının.

Basit bir dil kullanın! Kapsamlı olun ve seçilen konsept hakkında bildiğiniz her şeyi yazın.


3- Kitaplara dönün ve tema hakkında daha fazla araştırma yapın

İkinci adımda, bilgileri eklediniz ve bazı boşlukların tamamen giriş yapmamış olması muhtemeldir. Tüm verilerin sizin için anlamlı olması gerektiği zamandır.

Konuyu anlamanıza izin veren bazı bilgilere sahip olmadığınızı fark ederseniz, kitaplara geri dönün ve arayın. Sadece konuyu gerçekten bir şekilde açıklayabildiğinizde, bir çocuk anlar, orijinal metne geri döner ve yazmaya devam eder.


4- Daha da basitleştirin ve konunun daha fazla anlaşılır olması için yaklaşık konuları kullanın

Temanın ve analojilerin gözden geçirilmesi, anlayışınızı mümkün olduğunca açık ve net hale getirecektir. Bu adımda, yüksek sesle okumak, yazılanları dinlemek ve konuyu daha da basitleştirmek önemlidir.

Kavramın daha anlaşılır olması gerektiğinin farkındaysanız, yapın. Yüksek sesle okurken, bir noktada açıklamanın kolay anlaşılıp anlaşılmadığını gözlemlemeye çalışın.

Bu durumda, bir şeyin iyileştirilmesi gerektiğinin ve belki de bazı bilgilerin daha iyi bağlanması gerektiğinden, bunun hakkında konuşabilmeniz için bir işarettir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..