Blog

Mühendisler Tarafından İzlenmesi Gereken 12 TV Serisi!

Mühendisler Tarafından İzlenmesi Gereken 12 TV Serisi!

Mühendislik özellikle sayısal bölümler söz konusu olduğunda her zaman en fazla tercih edilen dallardan bir tanesi olmuştur çünkü yenilenen dünya düzeninde mutlaka bir nizam gerekiyor ve bu süreçleri doğru yapılandırmak ve yürütmek mühendislerin asli görevidir. Böylesine geniş alana hitap eden mühendislik bölümleri söz konusu olduğundan tüm mühendislikleri kapsayacak bir yayın listesi hazırlamak istedik.

İyi eğlenceler!

1- WestWorld (2016 - Günümüze)

 

Christopher Nolan dışarı çıkıp, titizleştiren hikaye anlatımı yöntemleri ve sinematografisi ile büyük ekranı yakaladığında, kardeşi aynı şeyi ev kutularında da yaptı. Westworld Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy'un yaratılışı.

İkili, tüm zamanların en ilgi çekici ve karmaşık TV dizilerinden birini yaratmaya devam etti - The Westworld. Wild West'in fonunda yer alan fütüristik fikirlerle dolu ve AI'nın çok cömert kullanımıyla, hikaye sürükleyiciden başka bir şey değil.

Mühendisler için bir zorunluluktur çünkü beyninizi gerçekten test ediyor. Burada karmaşık matematiği çözmeniz gerekmeyecek, ancak gerçekte neler olduğunun anlaşılması için keskin bir göz ve odaklanmış bir zihin önemlidir.

 


Şovda ayrıca J.J. Yönetici yapımcı olarak gemide Abrams. Seri, 43.Saturn Ödüllerinde En İyi Bilim Kurgu Televizyon Dizisi ödülünü kazandı.


2- How It's Made (2001 – Günümüze) 

 

 

 

Mühendisler meraklı bir tür. Etrafındaki şeylerin arkasındaki mekanizmaları bilmeyi ve anlamayı severler.

“Nasıl Yapıldı” adlı TV Şovu, kullandığımız günlük işlerin nasıl yapıldığını veya üretildiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bu, bir çok ataç gibi görünüşte sıradan bir ürünün bile birçok mekanik işlemin bir sonucu olarak nasıl yapıldığını gösterdiği için, “Öyle olduğunu bilmiyordum” anlarını toplayan bir gösteri.

Lego'dan bubblegum'a kadar çeşitli ürünlerde 1000'den fazla bölüm var. Bu TV halen aktif olup Discovery, Discovery Channel, Inc., Science Channel, Z gibi ağlarda öncüdür.

Kesinlikle merakınızı susuzluğunu gidermek için yapılmış bir TV programı.

 


3- Top Gear UK (2002 – Günümüze)

 

 

Artık otomobillerle ilgili olsun veya olmasın her mühendis bu gösteriyi sevecek. 2002 yılında yeniden başlatılan bu TV dizisi, sadece BBC'de değil, dünyada da otomobille ilgili en sevilen programdı.

Jeremy Clarkson ve Andy Wilman'ın yaratılışıydı, iki yıl sonra, James May ve Richard Hammond şovu Jeremy Clarkson ile birlikte sunmaktalardı.

Bu gösterinin hayranları onu sadece otomobiller için değil, aynı zamanda üç sunum yapan arasındaki kimyayı görmek için de seviyorlardı. 2016 yılında, Jeremy Clarkson, üreticilerinden biri ile diğerlerinin arasında çıkan tartışmalara yol açan gösteriden kovuldu.

Diğer iki sunucu Clarkson’un çıkışını takiben BBC’den istifa etti.

Şov daha sonra yeni konaklarla yenilendi ve sağlam bir zemin buldu. Eğer bir V8'in heyecanını seven ya da araba özellikleri, mühendisler söz konusu olduğunda çıldırmış bir insansanız, mühendisler, mükemmel şovu buldunuz.


4- The Grand Tour (2016 - Günümüze)

 

 

Şimdi, çoğu Top Gear’ın yeni sunumuyla memnun kalmadı ve gösterinin başını kaybettiği konusunda endişeleri vardı. Clarkson çığlıklarını duydu ve bu yolculuk boyunca yanında olan orijinal TV sunucusu ile Amazon ile bir anlaşma yaptı.

Sonuçta, rekorları kıran ve anında asfaltta çalkalanan favori ev sahiplerini görebilecekleri, dünyanın dört bir yanındaki mühendislerin favorisi haline gelen bir şov yapıldı.

Grand Tour, Amazon’un Prime videodaki en karlı iki programından biri. Bunları tekrar birarada görmek, arabaları mümkün olan en güzel şekilde açıklamalarını görmek çok daha iyi.

Hatta yakında yeni bir Grand Tour Maçı çıkacak!
 


5- Extreme Engineering (2003 – 2011) 

 

 

Bu gösteri adına sadık kalıyor ve dünya çapındaki mühendislerin dikkatini çeken en sevilen TV şovlarından biri haline geldi. Şov 2011'den bu yana havalandırmayı durdurdu, ancak bu, radarınızın altına girmesi gerektiği anlamına gelmiyor, çünkü bu programdan öğrenilecek çok şey var, çünkü dünyadaki büyük ölçekli yapının inşasını kapsıyor.

Bu nedenle, şovun yayını durdurmasına rağmen, bu devasa yapıların ve makinelerin nasıl ortaya çıktığını bileceksiniz. Ada Köprüsü, Dernier Barajı, Kuveyt Kulesi vb. Projelerden seçilecek ve bunlardan seçebileceğiniz 75'ten fazla bölüm var.


6- Big Bang Theory (2007 – 2019)

 

 

Popüler TV dizisi The Big Bang Theory'nin bir tanıtıma ihtiyacı yok. TV şovu inekler, meraklılar ve mühendislere yüksek sesle beslenip gülmek için bir şov yaptı.

Şov, ilk birkaç mevsimden sonra, destekleyici karakterlerin ana oyuncu kadrosunun bir parçası haline geldiği ölçüde eleştirel bir beğeni kazandı.

Şov başlangıçta, hepsi fizik, uzay ve mühendislik gibi yüksek profilli alanlara dayanan beş karakterin hayatını takip etti. Şovun ana noktası, insanların tamamen geeky yaşam tarzlarına girmelerini ve başlarını değiştirmelerini içeriyor.

Komik, teknik ve bir mühendisin zamanına layık bir şov olan bilimi kucaklıyor.


7- Mythbusters (2003 – 2016)

 

 

Bir kağıdın 7 kattan fazla üzerine katlanamayacağı bir ifadeye rastlamış olabilirsiniz. Bu yanlış, ve bunu Mythbusters'dan biliyorduk!

Büyük bir kağıt parçasını aldılar ve bir vinç ve bir buharlı silindir kullanarak 11 kez katladılar. Mythbusters'ın popüler mitleri test etmeye ve doğru olup olmadıklarını göstermeye ya da efsanenin kendisi olarak sonuçlayabileceğimiz bir şey olup olmadıklarına dair bir gösteri olduğunu söylemeye gerek yok.

Gösteri, dünyanın doğru olduğunu düşündüğü çeşitli şeyleri denemeyi seven iki sunumcuyu, Tory ve Grant'i içeriyor. İfadelerinin bir kısmı gerçekten de yeni olanlardan kaçınmamıza yardımcı olduğu için gerçekten yararlıdır.

Mühendisler, meraklı, yaratıcı ve doğru miktarda delilikle meşgul olduğu için kesinlikle bu gösteriyi kazacaklar.


8- Air Crash Investigations (2003 – Present)

 

 

Bu gösteri oldukça yoğun ve haklı. Çünkü seyirciyi kazaya uçuran olaylara doğru yürüyor. Havacılık veya uzay endüstrisi için silah kullanan bir mühendisseniz, şovu izlemek şarttır.

Soruşturma paterni ve gerçek soruşturmaya atıfta bulunarak aşağıdaki dava dosyalarına nasıl bağlı kaldığı ile dünyadaki izleyicilerin dikkatini çekti.

Bu olaylarla ilgili görüşlerini paylaşan üst düzey dedektiflerle birlikte, Hava çarpması soruşturması veya Mayday, izleyicilere havacılığa giden inanılmaz mühendisliğe ve modern uçakların geçmişte yapılan hatalardan ders alarak teknolojide nasıl geliştiğini gösteren harika bir şovdur.


9- Sherlock (2010 – 2017)

 

 

Klasik araştırma serisinin modern yorumu, dünyayı takip eden hayranı ile manşetlere girdi. Sherlock'un modern ortamı birçok gösterinin işe yaramayacağını düşündürdü. Bununla birlikte, gösteri eleştirel beğeni topladı ve modern ortam her şeyi daha iyi yapan unsurdu!

Modern Sherlock, Twitter'ı kullanıyor ve teknoloji dünyasında oldukça usta. Onun güvenilir yoldaşı Watson, toprağa düştü ve beyni kendi parlaklığına gömülmesini içeren çapa.

Mühendislerin, etkili öykü anlatımı ve her bölümün oluşturulmasında belirgin parlaklığı nedeniyle kaçırmaması gereken harika bir gösteri.
 


10- Modern Marvels (1995 – 2015)

 

 

Bu zengin ve uzun mirasa sahip en iyi TV şovları arasında yer alıyor. 1995 Ocak ayında başlayan gösteri, 11 Nisan 2015 tarihinde sona erdi.

Modern bölümler, 650 bölümden fazla olan bölümleri boyunca, çeşitli teknolojiler ve bunların içinde yatan incelikleri içeriyordu. İzleyicinin dünyadaki teknolojileri ve makineleri tanıdığı mükemmel bir gösteri.

Şüphesiz bu gösterinin mühendislere hitap edeceği açık. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bölüm olduğundan, bu program kesinlikle sizi kandırır!


11- Person of Interest (2011 – 2016)

 

 

Suçları tahmin edip onları uyaran bir AI, daha sonra yaratıcısı kadar zeki olan bir varlığa mı dönüşür? Evet, bu TV dizisi Jonathan Nolan'dan geliyor.

Öykü, Harold Finch adlı bir beyni tarafından AI yaratılmasını izler. Beş mevsim var ve her mevsim ilerledikçe, hem insanlarda hem de bilgisayarlarda seri halde gelişen öğeleri görebiliriz.

Şov, her bir konseptin imkansız veya dünya dışı bir şekilde gerçekleşmemesi için olağanüstü özenle hazırlandı. Sona doğru, gösteri muazzam bir ivme kazanıyor ve final bölümlerinde sizi tüylerim diken diken ediyor.

İzlemek için harika bir şov ve mühendisler bu şovun içine konan sıkı çalışmanın seviyesini gerçekten takdir edeceklerdir.


12- Impossible Engineering (2015 – Present)

 

 

Ünvan “İmkansız Mühendislik” olsa bile, kararlı bir mühendis için hiçbir şeyin imkansız olmadığını biliyorsunuz! İmkansız mühendislik, imkansızı mümkün kılmakla ilgilidir.

Sonuçlar, dünyadaki farklı parçaları süsleyen devasa yapılar ve makinelerdir. Bu TV şovu 2015 yılında ilk bölümünü yayınladı.

Hala aktifler ve dünyadaki en son yenilikleri ve icatları ele almaya kendilerini adadılar. İmkansız Mühendislik, konularına mimarlık, makineler, araçlar vb. Konularını kapsayan daha geniş bir yelpazedeki izleyicilere hitap edecektir.

Gösteri açıklamada ayrıntılı olarak yer aldığı için, ortaya koydukları gösterimi kavramamız kolay, bize her şeyin derinlemesine incelenmesini sağlıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..