Blog

univerlist - Muş'ta Öğrenci Olmak!

Muş'ta Öğrenci Olmak!

Türkülere konu olan yokuşlu yolların sahibi Muş ili hakkında edindiğimiz bir takım bilgilerle karşınızdayız!

  Muş ilinde sert kara iklimi hüküm sürer. Sıcaklık -29°C ile +37°C arasında seyreder. Senenin 120 gününde sıcaklık +30°C’nin üzerinde, 120 gün 0°C’nin altında olur. Kışın fazla kar yağar. Senelik yağış miktarı 1000 mm ile 350 mm arasındadır. Kışlar çok soğuk ve uzun, yazlar kısa, sıcak ve kurak geçer.  Muş nüfusu 2017 yılına göre 404.544'dir. 

 

Ulaşımı;

univerlist - Muş'ta Öğrenci Olmak! 1

  Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu karayolu bağlantısı Bingöl – Muş – Tatvan devlet yoludur. Muş’un diğer karayolu ulaşım bağlantıları bu güzergâhtan kuzeye doğru, Muş’u Hınıs üzerinden Erzurum’a bağlayan Muş - Varto veMuş - Karlıova, Muş’u Patnos – Tutak ve Hamur üzerinden Ağrı’ya bağlayan Muş – Bulanık – Malazgirt ile Muş’u Batman ve Diyarbakır’a bağlayan Muş - Kulp yollarıdır. Bütün köylere ulaşım mevcuttur. İlimizde demiryolu taşımacılığı da yapılmaktadır. Muş Gar Şefliği Ünitesi TCDD Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü / Malatya ‘ya bağlı bir işyeri olarak faaliyetini yürütmektedir. Haydarpaşa-Tatvan, Van - Kapıköy, Tatvan-Haydarpaşa arasında yolcu ve yük taşıması yapılmaktadır. Uluslararası yolcu taşımacılığı haftada 2 gün salı ve cuma günleriŞam - Tahran,Haydarpaşa - Tahran arasında ve çarşamba ve cumartesi günleri Tahran - Şam veTahran - Haydarpaşa arasında yapılmaktadır.DHMİ Muş Havaalanı Askeri- Sivil nitelikli bir meydan olup, irtifa hakkı Hava Kuvvetleri komutanlığı ile DHMİ genel Müdürlüğü tarafından ortak kullanılmaktadır. Şehir merkezine 18 km uzaklıktadır.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist - Muş'ta Öğrenci Olmak! 2

  Nüfus kalabalık olmasına rağmen gece hayatı pek sakin geçer. Burada güneşin batışı ile birlikte şehir karanlığa gömer adeta. Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak kafelerdengeçen ve çok az sayıda bar ve disko bulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence devam etmektedir. Muş’ta KAR BUZ FESTİVALİ,LALEFESTİVALİ,KOĞ TEPESİ ŞENLİKLERİ,NEVRUZ BAYRAMI ŞENLİĞİ gibi birçok aktivite vardır.

 

Gezilebilecek Yer Önerileri;

univerlist - Muş'ta Öğrenci Olmak! 3

•Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı

•Kutsal Havariler Manastırı

•Malazgirt Kalesi

•Tarihi Murat Köprüsü

•Haspet Kalesi

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..