Blog

Müzikal icatlar

Müziğin tarihini değiştiren 4 icat

Müzik, belki de ateşin bulunmasının ardından insanoğlunun başına gelmiş en tesadüfi ve bir o kadar da güzel bir şeydir. Tesadüfi diyorum çünkü insanlığın aydınlanma çağı ile birlikte gaza gelip yeni şeyler üretme ve keşfetme çalışmaları beklendiği gibi o an amaçlanan şeye hizmet vermedi. Bu büyüme 19. yüzyılda gücünü belirgin bir şekilde gösterdi ve teknolojik anlamda çığır açan gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler tüm insanlığı kökünden etkilerken kültür-sanat alanının bundan etkilendiğini ya da müzik kulağı olan kişilerin kurnazlık yaparak bu gelişmeleri devşirdiğini söyleyebiliriz . Kültür sanat söz konusu olsa da en büyük etkisi kesinlikle müzik üzerine olmuştur ve bunlardan belki de en önemlileri şunlardır;

1. Musical Telegraph"Synthesizer" olarak bilinen seslerin tek tek sentezlenmesine yarayan aletin atasıdır diye adlandırmak kesinlikle doğru olur.27 Aralık 1874 günü, Elisha Gray müzik dalgalarını göndermek adına bir gösteri yapar ve bu gösterideki icat iki oktavlık piyano klavyesi ile çalışan ve elektromanyetik devreleri kullanan elektronik ses sentezleyecisi olarak tarih sayfalarında yerini almış oldu. Bu icat müzik dünyasının girdiği dönüşümün ilk adımını oluşturuyordu ancak bu süreç ilerleyen yıllarda somutlaşmaya başladı. Bugün gelinen noktada bu cihazın sayesinde sesi en ince ayrıntısına kadar ayırt etmek mümkün oluyor.

2.TeleharmoniumTelefon hatları sayesinde müziği dağıtmaya yarayan alete Teleharmonium denir. Thaddeus Cahill tarafından keşfedilen Teleharmonium, 1970’lerin ortalarına kadar tekrarı olmayacak bir yenilikti ve ilk büyük elektronik müzik enstrümanı olarak tarihe geçti.Cihazın icat edilme amacı mucidi Cahill’e göre; müziği elektronik olarak sentezlemek ve evler haricinde kamuya hizmet veren noktalarda telefon hatları vasıtasıyla müziği dağıtmaktı. Cahill, 1897’de patenti aldı, 1899’da çalışmaya başladı ve 1901’de potansiyel yatırımcılar için bir gösteri verdi. Bu gösteride başarılı oldu, New England Electric Music Company’i kurdu. Teleharmonium, yaklaşık 200 ton ağırlığındaydı. Belki de bugün isim olarak kalmasının en büyük nedeni hiç kuşkusuz ki pratik bir şekilde taşınamayacak kadar ağır bir cihaz olmasıydı.

3.
Moog Modular Robert Moog, analog sentezleyicilerin babası sayılır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, ürettiği Moog serisi synthesizer’ların çoklu üretimine bu modelle başlanması ve sonraki sentezleyicilere de bu modelin yön vermesidir. Yani bu serinin yarattığı etki 1967 yılından günümüze kadar sürmektedir. Robert Moog’un kendi ifadeleriyle bu icat elektronik seslerin müzikal bir mutluluğa dönüşmesini sağlayan işlevsel bir cihazdı. Yani tekil bir hizmetten çoğul hizmete geçiş dönemi söz konusu oldu. Aslında ilk tanımladığımız "musical telegraph" 'ın daha fazla enstrümana hizmet verenidir de diyebiliriz.4.Teyp

Belki de bu icatlar arasında kulağa en tanıdık gelenidir diyebiliriz çünkü 90'lı yıllarda çocuk olmuş olan nesle kadar bu cihazı görmüş olan insana rastlamak mümkündür. Teyp, birçoğumuzun hayatının içerisindeydi ancak kulağa basit gelen bu icat müziğin hatta sesin tarihini kökünden değiştirecek kadar büyük bir yenilikti. 1894 Danimarkalı kaşif Valdemar Poulsen, sesi elektrik işaretlerine dönüştürerek manyetik bir ortamda saklamayı başarmıştı. Bu sürecin sonunda müzik endüstrisi engellenemez bir şekilde büyüdü hatta bu kayıtların manipüle edilmesiyle birçok müzik türü doğdu. Yani anlayacağınız belki de sizler çocukken evinizde rastladığınız o cihazlar sayesinde müzik adında bir endüstri söz konusu olmuş oldu.


Univerlist'te müzik vemühendislik konusunda merakınızı gidermek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..