Blog

Müzik Tarihine Geçmiş En İlginç Enstrümanlar!

Müzik Tarihine Geçmiş En İlginç Enstrümanlar!

Müzik, ruhun gıdasıdır tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi. Müziği anlamlı kılan, zenginleştiren şeylerden bir tanesi de farklı farklı kültürler sayesinde üretilmiş enstrümanlardır.

Yeryüzünde 1000'den fazla enstrüman bulunuyor. Vurmalılar, telliler, yaylılar, üflemeliler derken birçok kategoride enstrüman olduğunu söyleyebiliriz. Bir de görselleri ile ciddi anlamda dikkat çekenler hatta insanlara ilginç gelenler var ki sormayın!

 işte dünyanın en ilginç 5 müzik aleti!

1- Şarkı Çalan Ağaç (Singing Ringing Tree)

Şarkı Çalan Ağaç aslında bir heykeldir ve rüzgar gücüyle çalışıyor, 2006 yılında yapımı tamamlanmıştır. Mike Tonkin ve Anna Liu of adlı iki sanatçı tarafından İngiltere'nin Lancashire bölgesinde yapılmıştır. Özenle yerleştirilmiş galvanizli çelik boruların birleşimiyle 3 metre boya sahip olan bu dev enstrüman, doğanın gücüyle farklı oktavlardan koro sesleri çıkartmaktadır. 2007 yılında RIBA tarafından En İyi Uluslararası Heykel ödülünü almıştır.  
 2-Zeusaphone


Tesla bobini olarak fizik derslerinde gördüğümüz ama aynı zamanda Tesla'nın şarkı söyleyen bobini olarak da bilinen nam-ı diğer “Zeusaphone" üzerinde yer alan transistörleri sayesinde çıkarttığı dijital seslerin yanında bir de yarattığı görsel güzelliklerle de dikkat çekiyor. Yüksek frekanstaki sinyaller havaya karıştığında ortaya rahatlıkla duyulabilir dijital sesler çıkmaktadır.  

 3-Waterphone
Okyanus arpı olarak ta bilinen “Waterphone”, Richard Water tarafından yapılmış bir çeşit uyumsuz akustik perküsyon enstrümanıdır. Rezonans yaratan paslanmaz çelikten yapılmış yassı bir kap ve silindir formunda bir sap ve farklı uzunluklardaki bronz çubuklardan yapılmış bir müzik aletidir. Yassı kabın içerisinde bir miktar su bulunur ve su vibrasyonu tetikleyerek değişik sesler çıkartır.  4-Wheelharp

Wheelharp, klavye ve ayak kontrolüne sahip yaylı bir enstrümandır. Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan “Viola Organista” çalgısına benzemektedir. Jon Jones ve Mitchell Manger tarafından tasarlanan Wheelharp, 2013 yılında Los Angeles’ta düzenlenen NAMM Show müzik fuarında lanse edilmiştir.  5-Überorgan
 

Überorgan, devasa boyuttaki müzikaliteye sahip çağdaş bir heykeldir. Endüstriyel ürünlerin yeniden yorumlanarak ve farklı parçaların birleşimiyle ortaya çıkan sanatsal müzik aleti, Tim Hawkinson tarafından yapılmıştır. Siyah noktalar veya kesik çizgiler, yazılım tarafından nota gibi algılanır ve kodlanmış bölgeye iletilerek, müziğin ortaya çıkmasını sağlar. Geleneksel ritimlerden, pop şarkılarına kadar geniş bir repertuara ait bu eserin rekor nota okuma uzunluğu, 250 metre uzunluğundaki doğaçlama bir bestedir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..