Blog

Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Nanoteknoloji mühendisliği nedir diye soranlara cevabımız şudur; Maddenin en küçük yapı taşına kadar iner ve en küçük yapı taşları arasında çalışan bilim dalıdır. Nanoteknoloji sayesinde İnsan derisi ve organları ile görünmez malzemeler üretilebilir. Nanoteknoloji; eskiden bilgisayarlar İlk çıktığında büyüklüğü oda kadar olan nanoteknoloji şimdi ise kolayca, cebe sığan ve eskiye göre çok daha donanımlıdır. Nanoteknoloji mühendisi olduğunuzda laboratuvar oda bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar şöyledir; yaptığınız deneyin sonuçlarını açıklamak gerekli ve çıkarım yapmanız gerekli, deneyi doğru yaptığınızda bu sonuçları tutmanız, yeni ürünleri geliştirmeniz gerekli ve rapor tutmanız gereklidir.

Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir?

Araştırmalar yapıldıkça gelişen nanoteknoloji günümüzde insanlığa birçok katkı yapması bekleniyor. Tüm bu gelişmeleri gerçekleşebilmesi ve yaşanabilmesi için laboratuvarlarda deneyler Yapı bu projeyi geliştirmesi ve bu projeye geliştirmesi için uzmanlara gereklidir. Nanoteknoloji mühendisi fizik, kimya ve biyoloji dersleri işe birlikte çalışarak çok iyi buluşlar çıkarmıştır. Özellikle tıp bilimine yardımcı olan nanoteknoloji, özellikle bilimsel araştırmalar kapsamında kendini kanıtlamıştır. Bir nanoteknoloji mühendisliğini bitirmiş kişi de bazı bölümleri bitirmesi gereklidir. Bu bölümler; kimya, bilgisayar bilimi, elektronik mühendisliği, malzeme bilimi, fizik ve biyoloji. Bir nanoteknoloji mühendisi haftada genellikle 37 saat çalışıyor. Bazı akademiler de ise ekipman olmamasından dolayı bazen düzensiz çalışmanız gerekli olabilir. Nanoteknoloji mühendisi mezun olduğunda bazı becerileriniz olmanız gerekir. Bu beceriler; iletişiminiz ve sunum becerileriniz, sayısal becerileriniz, takım çalışmasında proje yönetimi becerileriniz, öz motivasyon ve sabrınızın yüksek olması, karmaşık konularda nasıl baş edebileceğinizi bilmeniz gerekli ve deneyle yaptığınız sonuçların mantıklı bir yaklaşımı olması size nanoteknoloji mühendisi olduğunuza işe başlamanız da yardımcı olur.

Nanoteknoloji Mühendisliği İş imkanları?

Özellikle Türkiye'nin de mezun da olsanız iş bulmanız zordur. Ama nanoteknoloji mühendisliği birçok alanda ihtiyaç duyulduğu için genellikle iş bulabilirler. Nanoteknoloji mezun olanlar bu alanlarda iş bulabilir. Nanoteknoloji uzmanlığa alanlarında, askeri savunma sisteminde, TÜBİTAK, ARGE çalışmalarında, devletin laboratuvarların da beyaz eşya havacılık Elektronik Kozmetik Otomotiv gibi biyomedikal sektörlerde de iş bulabilir. Veya ülkemiz de ya da yurt dışında çalışmak imkanı veren birçok üniversite vardır.

Nanoteknoloji Mühendisliği Maaşları

Günümüzde nanoteknoloji mühendisleri maaşları birçok kurumdan kuruma değişmektedir. Nanoteknoloji Mühendisleri maaşları en az 3000 TL Olup en fazla 6000 TL arasındadır. Eğer bir üniversitede ya da bir kurumda çalışırsanız genellikle size sabit bir maaş var. Ama bir kariyer yaptınız da maaşınız 6000 TL'nin üstünde olabilir.

Nanoteknoloji Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Nanoteknoloji Mühendisliği hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

Nanoteknoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..