Blog

NBA Heyecanı Tüm Hızıyla Başladı! Peki Basketbol'u Bulan Adamı Tanıyor musunuz?

NBA Fırtına Gibi Başladı! Peki Basketbol'u Bulan Adamı Tanıyor musunuz?

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi ya da bilinen adıyla NBA heyecanı yeni bir sezona daha merhaba dedi ve tüm basketbol severleri ekrana kilitledi. Yaz transfer döneminde gerçekleştirilen transfer hamleleri, sezon öncesi kampları derken bir anda beklentilerin arttığı NBA'de sezon açılışını şampiyonluğun büyük iki adayı aynı şehrin takımı LA Clippers ve LA Lakers gerçekleştirdi. Seyir zevkinin yüksek olduğu mücadeleyi Clippers süper yıldızı Kawhi Leonard önderliğinde kazanmış oldu, bakalım iki takım arasında sezon boyunca oynanacak 3 maçta LeBron James ve arkadaşları neler yapacak.

basketbolun mucidi!
Basketbol hakkında bu denli heyecana, tutkuya sahip hale gelmiş iken, dünyanın en fazla izlenen spor dallarından bir tanesi haline gelmiş olan bu nadide sporu kimin icat ettiğini biliyor musunuz? İşte cevabı!


 


"Dr. James Naismith"
NBA Heyecanı Tüm Hızıyla Başladı! Peki Basketbol'u Bulan Adamı Tanıyor musunuz? 1

Aralık 1891'de, üniversite öğretmeni James Naismith'in bir sorunu vardı. Kış nedeniyle içeride zorlanan öğrencileri kabadayı olmuşlardı. Çok fazla enerjileri vardı, ancak onu yakmanın bir yolu yoktu. Futbol oynamak ve beyzbol oynamak çok soğuktu, spor salonlarında da spor yapmak çok tehlikeli.

Okul Naismith'ten yeni bir iç mekan sporu icat etmesini istedi. Naismith, çocukken oynadığı bir rock-savurma oyununu hatırladı. Oyuncuların hedefe topu attığı bir oyuna ne dersiniz? En fazla topu hedefe fırlatan takım kazanacaktı.

Amerikan Basketbol Ligi ya da bilinen adıyla NBA uzun soluklu transfer dönemlerinin, sezon öncesi hazırlık kamplarının ardından nihayet başladı. Hatta sezona damga vurması beklenen iki takımın karşılaşması ile başlaması beklentileri oldukça arttırdı. Peki bu denli tutkunu haline geldiğimiz basketbol sporu kim tarafından ne zaman bulundu acaba biliyor musunuz? İşte cevabı!

Naismith yeni oyununa "basket topu" dedi ve 13 kural yazdı. Ekipmanda iki şeftali sepeti ve bir futbol topu vardı. Naismith sepetleri salonun her iki tarafına koydu, zemine 10 metre yukarıda çivilendi. Takımların her birinin dokuz oyuncusu vardı. Naismith ilk vuruş için topu havaya fırlattı. 21 Aralık 1891'de, basketbol oyunu Massachusetts, Springfield'de doğdu.

Yeni spor hızla popüler oldu. Naismith’in öğrencileri, oyunu yaymak için öğretmenler ve koçlar oldu. Takımlar lise ve kolejlerde çoğaldı. Ülke genelinde kız ve erkek basketbol oynamaya başladı.

Kural değişiklikleri oyunu daha eğlenceli hale getirdi. Top sürme izin verildi. Skorlamayı kolaylaştırmak için backboard'lar eklendi. Şeftali sepeti, topun geçmesine izin veren ve oyunu hızlandıran bir ağ ile değiştirildi. Top sürülmesi ve vurulması daha kolay olan yeni bir top tanıtıldı.

Hayranlar bu heyecan verici sporu görmek için akın etti. Yakında profesyonel ligler kuruldu. 1920'lerde, Orijinal Celtics ve Harlem Rens gibi profesyonel ekipler ülke çapında turlarda büyük kalabalıklar çekti. Oyun dünyanın her köşesine yayıldı.

Basketbol, ​​1936'da Olimpiyat sporu oldu. İlk Olimpiyat basketbol maçı için, Naismith ilk vuruş için topu attı. Şampiyona maçından sonra madalyaları oyunculara sundu. Bir kış “dikkat dağıtması” olarak icat edilen oyun James Naismith, küresel bir spora dönüşmüştü.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..