Blog

NBA'in Efsane Patronu David Stern Hayata Veda Etti! David Stern'ün Başarı Dolu Öyküsü!

NBA'in Efsane Patronu David Stern Hayata Veda Etti! David Stern'ün Başarı Dolu Öyküsü!

NBA,dünya üzerinde basketbol seviliyorsa hiç şüphesiz ki bunun en büyük sebebidir. Açılımı Ulusal Basketbol Ligi  (National Basketball Assosication) olan basketbol ligi adına bugün kötü bir olay yaşandı ve 80'lerden itibaren NBA'in başında olan başkanı David Stern hayatını kaybetti.

Genel olarak David Stern isminin bilinmesini elbette beklemeyiz çünkü kendisi basketbolun yıldızları gibi gösterişli smaçlar yapan biri değildi, bu yüzden sadece basketbol tutkunları ve iş dünyası tarafından bilinen bir isim oldu. 

NBA'in dümenine geçtiği günden itibaren basketbol endüstrisinde devrime imza atan David Stern kimi zaman aldığı kararlarla tartışılsa da bugün dünya çapında en fazla izleyiciye sahip olan ligin NBA olmasını sağlayan kişidir denilebilir. 


 


David Stern'ün Hayat Hikayesi
NBA'in Efsane Patronu David Stern Hayata Veda Etti! David Stern'ün Başarı Dolu Öyküsü!
David Stern, 'Ulusal Basketbol Birliği'nin (NBA) dördüncü komiseri olarak bilinen Amerikalı bir işadamı ve avukattır. New York'ta Yahudi bir ailenin oğlu olarak doğup büyüyen David, 'Teaneck Lisesi'nden mezun olmuştur. Daha sonra eğitim kariyerine Rutgers Üniversitesi'nde devam etmiş ve hemen ardından da Columbia Hukuk Okulu (Columbia School of Law) 'nda hukuk okumuş ve avukat olmuştur.

 


NBA Kariyeri
NBA'in Efsane Patronu David Stern Hayata Veda Etti! David Stern'ün Başarı Dolu Öyküsü! 2

 'Ulusal Basketbol Ligi'ni temsil eden Proskauer, Rose, Goetz ve Mendelsohn firmasıdır ve Stern 1966'da hukuk bürosuna dış avukat olarak katılmıştır. 1970'lerin sonunda ligin genel avukatı olur. 1980'de, ligin yürütme başkan yardımcısı seçildiğinde büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. 1984'te ‘NBA’nin başkanı oldu ve böylece‘ NBA’yı ülkede oldukça popüler hale getiren başarılı bir görev süresine başladı. David, ABD'deki ‘NBA’yı popülerleştirmek için bazen tartışmalı olan birçok taktik kullanma cesaretini de göstermiştir. 1 Şubat 2014'te lige 30 yıl komisyon üyesi olarak görev yaptıktan sonra görevinden istifa etti. Emekli olduğu sırada en uzun süre hizmet veren 'NBA' komiseriydi.

David Stern hayata veda etmiş olabilir fakat bir NBA ritüeli gibi çoktan tüm NBA Stadyumlarında"Hall of Fame"olarak yerini aldı.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..