Blog

NBA

NBA'in üniversite mezunu oyuncuları

NBA yani Amerikan Basketbol Ligi, belki de basketbolcu olma hayaline sahip olan herkesin bir şekilde sahaya çıkmak istediği yegane ligdir diyebiliriz. Bu ligde yer alabilmek diğerlerine nazaran daha zordur, çünkü çok fazla göz önünde olduğunuzu bilirsiniz ve hatalarınızla yüzleşmek zor olur. Belki de bu yüzden ayakları tam anlamıyla yere basmadan çoğu oyuncu gelmek istemez bu lige ya da geldikten sonra kendini her anlamda geliştirmesi gerektiğini bilir. 

Günlerce süren antrenmanlar ve neredeyse her gün maç yaptıklarını hesaba katacak olursak bu oyuncuların sosyal hayatları hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak mümkün müdür bilinmez. Tabi bir de sosyallik harici bu oyuncuların eğitimleri konusunda da bir araştırma yaptık ve karşımıza ilginç detaylar çıktı.

Eğitim konusunda gerçekleştirdiğimiz araştırmaya geçmeden önce belirtmek isteriz ki NBA komitesi bazı dönemlerde eğitim şartı getirmiş ve lise üzerinden NBA'ye geçişi bir ara rafa dahi kaldırmıştır ki bu kural LeBron James'in NBA'e geçişi ile ortadan kalkmıştır (Belki de bu yüzden uzun yıllardır LeBron'un sürekli olarak kayırıldığı düşünülmüştür)

Kuralın değişmesinden önce eğitim alanlar ve sonrasında kuralı umursamayıp kendini geliştirmek adına öğrenimlerine devam eden oyunlardan bazıları aynen şöyledir arkadaşlar;

Pau Gasol

NBA’de forma giyen İspanyol Pivot Pau Gasol aristokrat bir aileden gelip sonradan zengin olmayanlardan. Bu yüzden eğitim konusunda oldukça titiz davranan ailesinin dediklerini disiplinli bir şekilde yerine getirmiş Barselona Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Ardından da Harvard Üniversitesi’nde spor ve medya üzerine yüksek lisans yapmıştır. Kendisinin 6 dil bildiğini de belirtmekte fayda var. 

Chris bosh


 Toronto Raptors ile harikalar yaratıp daha sonra kariyerine Miami'de devam eden ve LeBron, Wade ile takımı şampiyon yapan yıldız oyuncu aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyor ve hukuk bölümüne de ilgisi var

Jaylen Brown

 Boston Celtics’in genç oyuncusu Jaylen Brown usta bir satranç oyuncusu olmasının yanında dil ve tarih eğitimini aynı anda alıyor. Yabancı diller öğrenirken öğrenmiş olduğu dillerin konuşulduğu coğrafyaların tarihleri hakkında bilgi almayı da seviyor.

Festus Ezeli


Eğitmen bir anne babanın ekmeğini yiyenlerden olan genç basketbolcu da maçlardan fırsat buldukça yarım kalan biyoloji eğitimini tamamlamak adına elinden gelen her şeyi yapıyor. 14 yaşında liseden mezun olmuş olan basketbolcu aynı zamanda ileri zekalı olarak da konumlandırılan isimlerden bir tanesi

Kelly Olynyk


Gonzaga üniversitesi’ni 3.5 yılda yüksek derece ile bitiren basketbolcu İki yarıyılda işletme üzerine yüksek lisansını da yapmayı başarmıştır. Boston Celtics forması giymektedir.

Matt Bonner 

San Antonio Spurs forması ile elde ettiği üçlük isabetleriyle adından söz ettiren Matt Bonner Florida Üniversitesi mezunu. 

Jeremy Lin 

1954 yılından günümüze NBA’in ilk Tayvan’lı oyuncusu olma özelliliğine sahip olan Jeremy Lin aynı zamanda Harvard mezunu olan ilk NBA basketbolcusu olma ayrıcalığına da sahip. 

Manu Ginobili

San Antonio Spurs’ün big 3’sinin Arjantinlisi Ginobili basket maçlarında gösterdiği usta işi hareketlerin her birinin zekaya dayandığını kanıtlar nitelikte ve aynı başarıyı üniversite hayatında da sergiliyor. Ohoio Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak yarı zamanlı görev alıyor.

Chris Paul

Son zamanlarda Houston Rockets ile harikalar yaratan süper yıldız Pake Forest Üniversitesi mezunu.

Russell Westbrook

Kaliforniya Üniversitesi’nde yarım kalan eğitimini tamamlamış ve aynı zamanda kendine özel bir gözlük markası oluşturup bizzat tasarımları konusunda söz sahibi olabilmek için tasarım eğitimi alıyor.

Shaquille O’Neal

NBA tarihinin en yetenekli ve en ağır oyuncularından bir tanesi olan renkli karakter Shaquille O’Neal basketbol konusunda başarılı olduğu kadar üniversite hayatında da oldukça fazla başarılı diyebiliriz.  Shaq’in ilginç bir özelliği de, erkenden profesyonel olma kararı almasına rağmen dışarıdan okulunu okumaya ve mezun olmaya karar vermesiydi. Hatta Shaq, üzerinde binlerce zeki espri türettiği üzere, liderlik ve mizahın ilişkileri üzerine önce yüksek lisans, yakın tarihte de doktora tamamladı ve “Dr.” unvanını almayı başardı. 3.81 ortalama ile mezun oldu. Şimdiler ise Doktor unvanına sahip ve ek olarak Polis Akademisi mezunu bir polis. NBA maçlarından fırsat buldukça devriyeye çıkıyor.

 

Tim Duncan

Başarılı bir yüzücü olarak kariyerine başlamış olan Tim Duncan Hugo kasırgası nedeniyle madalyalarını bir kenara bırakıp uzayan boyunun da kendisini yönlendirmesi ile basketbola merak sarmıştır. Wake Forest Üniversitesi'nde eğitim almış ve herkes onu NBA'e beklerken o eğitimini bitirmeden gitmeyi reddetmiştir. Reddetme gerekçesi ise ölüm döşeğinde olan annesine vermiş olduğu söz ve mezun olmayı da başarmıştır kendisi.Mezun olduktan sonra NBA Draft'ına katılan Tim Duncan , 1. sıradan seçiliyor 

Tim Duncan, Wake Forest Üniversitesi’nde psikoloji bölümünden mezun oluyor. Lisansının basketbol sahasındaki duruşuyla ilgili olduğuna dair pek çok analiz yazıp çizildi bugüne kadar. Duncan’ın kendisi de, “Eğer heyecan gösterirsen, hayal kırıklığı ve öfke de gösterirsin, o zaman da dezavantaja düşersin” demişliği de var. Elbette mizacından kaynaklanan bir sükunet de var Duncan’ın kişiliğinde, ancak psikoloji lisansı zaten bir tek bu duruşa katkı sağlamıyor. Duncan üniversitedeyken, “İtici Kişilerarası Davranışlar” isimli bir psikoloji kitabında bir bölüm kaleme almış.

 

Üniversite eğitimi konusunda kaleme aldığımız oyuncuların çoğunluğunun Spurs forması giymiş ya da giyiyor olması bir tesadüf müdür bilinmez, ayrıca bir başka rastlantı ise üniversite eğitimine devam eden isimlerin genel olarak uzunların olması gibi. Gerçekten çok ilginç

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..