Blog

Ne Okusak - Ben Robot

Ne Okusak - Ben Robot

Ben robot,

“Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.” 

3 robot kuralının ilki olan bu kuralın bütün olayları nasıl etkilediğine inanamayacaksınız. Kitapta o kadar fantastik olaylar var ki bir an işin içinde nasıl çıkacaklar diye siz panik oluyorsunuz. Bütün olayların kilit noktası ama kesinlikle ilk kural, her olayın kaynağı burda çözüm buluyor. Okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

ben robot ne okusak

Hep olaylar olaylar dedim, çünkü kitap genel olarak birbirinden ayrık değil ama içinde pek çok farklı hikayeyi barındırıyor. Hepsi robotlarla ilgili ve hepsinin başında Dr. Calvın var sadece yardımcı elemanlar değişmekte. 

Benim okuduğum en iyi bilim kurgu romanlarından oldu kendisi. Asimov’un hayal gücüne karşı bir saygı duruşunda bulunabilirsiniz desem abartmış olmam sanırım. Kurgu gerçekten olağanüstü ( yalancı bölümünde özellikle “nasıl olur ya! Robot nasıl düşüncelerini okuyacak!” diye diye epey şaşkındım.) , akıcılık oldukça iyi, biraz fizik terimleri içeriyor ama bu sorun edilecek bir şey değil,merak etmeyin. 

Ayrıca robotlardan haz etmeyen biri olarak şunu da söylemek istiyorum: Ben robotlardan korkuyorum, sevmiyorum bana daha farklı bilim kurgu getirin, gibi bir düşünceniz varsa bundan hemen sıyrılın ve bu kitaba kesinlikle bir şans verin. Robotları sevmenize ve korkularınızı yenmenize yardımcı olabilir çünkü.

 

Son olarak belki biliyorsunuzdur Asimov’un robot serisi, imparatorluk serisi, vakıf serisi isimli 3 serisi var.  

“I, robot, the complate robot, the positronic man” kitapları bu serilere zemin hazırlayan kitaplarmış. (kaynak:https://www.bilimkurgukulubu.com/edebiyat/isaac-asimov-kitaplari-hangi-sirayla-okunmali/ ) Serilere başlama gibi bir niyetiniz varsa bu üç kitaba bir bakın derim.

iyi okumalar…

Berna İnci

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berna İnci

Berna İnci

[email protected]

NKÜ | nutrition and dietetic

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..