Blog

Ne Okusak - Kadın 1

Ne Okusak - Kadın

“Kadın yaşam üretmeye muktedirdir; erkek ise değildir. Bu açıdan erkek daha aşağıdadır ve bu aşağılık duygusu kadınlara erkeklerin hükmetmesinde önemli rol oynamıştır. Aşağılık kompleksi su şekilde çalışır: Erkek kendini ve dünyayı aldatmak üzere daha üstünmüş gibi davranır. Erkekler asırlardır kadının dehasını, yeteneklerini, kapasitesini yok etmekte ve böylece kendi üstünlüğünü tüm dünyaya ve kendine kanıtlamaya çalışmaktadır.”

Çok fazla değil mi sence de kadınlara yapılan bunca zulüm, yıllardır…  Neden böyle oluyor diye sordun mu hiç, temelinde ne yatıyor bunca olayın, özgürlük protestolarının temeli ne, sahi kadın nedir? Kadının dünyasını, düşüncelerini; yıllardır kadınlara yapılanları, yapılanların temelinde ne yattığını merak ediyorsan aslında kadının ruhu nasıldır veya nasıl olmalıdır diye merak ediyorsan Osho’nun bu kitabı tam bir efsane! Ayrıntılara geçmeden ekleyeyim hemen isminden ve kapağının renginden dolayı erkek okurlarımız çekinmesin kesinlikle içinde çok öğretici, farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağlayacak bilgiler olduğunu düşünüyorum. Ve aslında bu kitap bir üçleme seri gibi çünkü “ Erkek” ve “Çocuk” isimli kitapları da var yazarımızın isterseniz onlara da bir göz atabilirsiniz.

Ne Okusak - Kadın

Erkeğin hikayesi, sevgi, ilişki, evlilik, yaratıcılık, zihin, meditasyon ve birkaç tane daha başlıkta, ara ara soru cevaplarla ilerleyen bir kitap. Kesinlikle bambaşka bir bakış açısı ile ve açık bir dille yazılmış. Ne demek istediğini ima falan etmemiş yani dobra dobra söylemiş yazarımız. Erkeğin yaptıklarını anlatıp onu suçlamıyor 320 sayfa boyunca merak etmeyin. O kadar güzel noktalara değiniyor ki kitap elinize aldığınızda kolay kolay bırakamayabilirsiniz. Genelde çok konuşulmayan ama konuşulması gerekilen, üzerinde konuşmaya ihtiyacımız olduğu noktaları yazmış o yüzden bir açlıkla okuyorsunuz kitabı. Bilge biriyle sohbet ediyormuş gibi sanki.

Ne Okusak - Kadın 2

Samimi, öğretici, sıcak bir dille yazılan kitabımızda beni rahatsız eden tek nokta bazı yerleri birkaç defa tekrarlıyor olmasıydı ama bu da kitabı okumamızı engelleyecek kadar büyük bir sorun değil. Mutlaka okunmalı, okutulmalı, tavsiye edilmeli dediğim bir kitap oldu açıkçası. Umarım sende okur, beğenirsin. Kim bilir belki ruhuna dokunur bu kitap ☺

İyi okumalar…

Berna İnci

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..