Blog

Ne Okusak - Kırmızı Pazartesi

Ne Okusak - Kırmızı Pazartesi

Katili herkes tarafından bilinen bir namus cinayeti…  Kitabın orijinal adı “İlan Edilmiş Ölümün Kronolojiği” ama İspanyolcadan Türkçeye Kırmızı Pazartesi olarak çevrilmiştir. Kitabımız 1982 yılında Nobel Edebiyat ödülü almış bir kitaptır bu arada. 

Başka belirttiğim gibi burada katili aramıyoruz. Katil apaçık ortada ve herkeste cinayetin işleneceğini biliyor. Herkes derken kitapta bahsedilen toplumu kast ediyorum. Katilden çok toplumda bulunan insanların bu cinayete karşı tepkileri, davranışları, söylemleri üzerinde duruluyor. Zaten yazarımızda polisiye romanından çok sosyolojik bir gerçeklikten bahsettiğini söylemiştir. Kişiden çok gösterişe ve namusa önem veren, bağnaz bir toplumun bir gencin ölümüne ve genç bir kızın hayatının travmasını geçirmesine nasıl göz yumuyor, izliyor olacağını okuyacağız bu kitabımızda.

Kitabımız epey yoğun bir kitap olup okurken bir tık daha fazla yoğunlaşma gerektiriyor. Çok fazla karakter var ve hepsinin ismi İspanyolca o yüzden yanınıza minik bir yaprak bulundurup kimin ne olduğunu yazın derim yoksa” bu kimdi ya ?”diye biraz düşünebilirsiniz J Anlatıcının ağzı sürekli değişiyor bu konuda da biraz dikkatli olunmalı diye düşünüyorum. Bunların haricinde sonu bilinmesine rağmen sürükleyici güzel bir kitaptı. Bir şans vermelisiniz J

İyi okumalar

Berna İnci

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berna İnci

Berna İnci

[email protected]

NKÜ | nutrition and dietetic

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..