Blog

ne okusak - osho duygular 1

Ne Okusak - Osho Duygular

Osho... adını duymuşsunuz muhakkak. Kimdir nedir neyin nesidir, gerçekten Osho diye biri var mıdır? Buralar biraz daha derin ve ayrı bir kitap konusu belki de. 
Duygular kitabı Osho'nun en ince ama bence en dolu kitaplarından. Hayatımı değiştiren birkaç kitaptan biri diyebilirim rahatlıkla. 

"Birisini sevdiğinde onun kimseye gidemeyeceğine güvenirsin. Şayet giderse, sevgi yoktur ve hiçbir şey yapılamaz. Sevgi bu anlayışı getirir. Kıskançlık yoktur. O nedenle şunu çok iyi bil ki şayet kıskançlık varsa sevgi yoktur. Toplum öylesine kurnazca ve zekice araçlar yaratmıştır ki onların araç olduğunu tespit etmek neredeyse mümkün değildir. Kıskançlık, bu muazzam güçteki araçlardan biridir. Kıskançlık, kıyaslama içinde yaşamak demektir.
Şayet kıskançlık kayboluyorsa ve sevgi hala kalıyorsa o zaman hayatında sahip olmaya değecek somut bir şeye sahipsin demektir."

Yazdıklarını kolayca anlayabiliyorsunuz dili gayet yalın ama direk o yazılanları kabul eder misiniz bilmem Biraz hazır olmak gerekiyor galiba bu tarz kabullenmeler için. 
"Kızmaktan yorulmadın mı ? Peki ya öfkeden? Kıskanmaktan? Bak, kendini yoruyorsun, üzüyorsun, kahrediyorsun... Gel hadi affet hem kendini hem onu. Merak etme affetmen onunla gidip konuşmanı, eskisi gibi olmanı veya daha fazlasını gerektirmeyecek. Üstelik onun haklı olduğu anlamına da gelmiyor merak etme. Affetmek sadece kendin için yaptığın bir şey aslında. Affedince sen özgürleşiyorsun ve rahatlıyorsun. O yükün altından kalkıyorsun. Kendin için bunu yapabilir misin? Kendine bir şans ver :)" diye senle konuşuyor kitap.
Kıskançlık, öfke ve korkunun ele alındığı kitabımız belki sizin de hayatınıza dokunacak. Bir kere okunmalık bir kitap olduğunu düşünmüyorum, ilk zamanlar sindirmeniz için başucunu kitabınız olabilir. Tekrar tekrar okunmalık yerleri var.Bir bölümü okuduğunuzda "ya olur mu öyle şey!!" Diyebilirsiniz ama tekrar tekrar okumaya devam edin. Yazanları sindirdikçe hayatınıza otomatik uyarlıyorsunuz ve farkı hissediyorsunuz.
Umarım sizinde hayatınıza dokunan kitaplardan olur.
Sevgilerimle 

Sevgiyle

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berna İnci

Berna İnci

[email protected]

NKÜ | nutrition and dietetic

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..