Blog

Neden Doktora İçin Kanada'yı Seçmeliyim?

Neden Doktora İçin Kanada'yı Seçmeliyim?

Giderek daha çekici ve çok kültürlü bir çalışma hedefi olan Kanada, doktora çalışmalarınız için göz önünde bulundurmanız ve uzmanlığınızı genişletmenize yardımcı olacak zengin araştırma olanakları sunmak için mükemmel bir seçenektir. Ülkenin genel araştırmalarının üçte birinden fazlası Kanada üniversitelerinde yürütülmekte ve bu çalışma ülke ekonomisine milyarlarca katkıda bulunmaktadır.
 


Giriş şartları nelerdir?
Neden Doktora İçin Kanada'yı Seçmeliyim? 1

Kanada'da doktora düzeyinde öğrenim görmek için üniversiteler ve kurslar arasında değişkenlik gösterir, ancak genellikle aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

Güçlü notlar ve kanıtlanmış araştırma yeteneği ve potansiyeli olan ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi.
İngilizce ya da Fransızca okuyor olmanıza bağlı olarak, dillerden biri sizin ilk diliniz değilse ve daha önce herhangi bir dilde çalışmamışsanız, dil becerisinin kanıtı. (Fransızca konuşulan Quebec dilindeki bazı programlar her iki dilde de yürütülmektedir).
Lisansüstü Kabul Giriş Sınavı (GMAT) veya Lisansüstü Kayıt Sınavı (GRE) gibi bir yüksek lisans kabul testinde güçlü bir puan.
İstisnai durumlarda, doktora derecesini "hızlandırılmış kabul" ile, yani yüksek lisans derecesi olmadan öğrenebilirsiniz. Bu süreçte, lisans derecenizin son iki yılında (birinci sınıf ortalaması) ve araştırma yayınları gibi yüksek akademik potansiyelinizin diğer gösterilerinde olağanüstü derecelere sahip olmanız gerekir.

 


Kanada'da doktora ne kadar sürüyor?
Neden Doktora İçin Kanada'yı Seçmeliyim? 2

Kanada'daki doktoraların çoğunun tamamlanması yaklaşık dört ila altı yıl sürer.

Kanada'da bir doktora için nasıl başvurabilirim?

Kabul süreci Kanada üniversiteleri arasında değişebilse de, genellikle doktora başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

1. Danışmanınızı ve seçilen araştırma konusunu belirlemek için hangi doktora programına başvurmak istediğinize karar verin. Bu, araştırmanın kapsamının üniversite tarafından (özellikle bilimlerde) zaten belirtildiği veya alternatif olarak (özellikle sanat ve beşeri bilimlerde) açık bir doktora ile kendi araştırma projenizi önerebileceğiniz ve özetleyebileceğiniz ilan edilmiş, yapılandırılmış bir doktora olabilir. . Bir süpervizör bulduğunuzda, bazı üniversiteler, seçili süpervizörünüzden başvuru belgelerinize dahil edilmesi için bir destek mektubu isteyebilir.

2. Açık doktora başvurusunda bulunuyorsanız, üniversiteniz tarafından belirlenen yönergeleri izleyerek ve genellikle araştırmak istediğinizi ve bunun neden faydalı bir proje olduğunu belirten bir araştırma önerisi sunmanız gerekecektir.

3. Uygun başvuru ücretini ödeyerek ve gerekli belgeleri başvurunuza ekleyerek çevrimiçi olarak başvurunuz. Bu, aşağıdakilerin tümü veya bir kısmı olabilir:

Amaç beyanı - bu, ödüller, yayınlar veya sunabileceğiniz ilgili deneyim dahil, geçmişinizi ve akademik / profesyonel deneyiminizi özetlemelidir. Ayrıca, kariyer hedeflerinizi ve üniversite tarafından belirlenen ve kelime limitini koruyan başka bir şeyi de tartışmalısınız.
İki veya üç referans mektubu (bir amirinizden biri dahil). Hakemleriniz mümkün olduğunda akademik olmalıdır.
Akademik transkriptler ve derece sertifikaları - Kanada'daki üniversiteler, üniversitenizin İngilizce olması veya mükemmel bir şekilde çevrilmiş bir belge ile birlikte verilmesi gereken resmi bir transkript göndermesini gerektirebilir.
Örnek yazma (en çok sanat ve beşeri bilimler doktoraları için)
Özgeçmişiniz (CV)
Gerekirse dil testi sonuçları
Yaratıcı çalışma portföyü (eğer bir sanat / beşeri bilimler doktora başvurusu için)
Bazı Kanada üniversiteleri de bir kabul görüşmesine katılmanızı isteyebilir.

4. Kabul edildikten sonra, bir sonraki adım, kalışınız için öğrenci vizesi görevi gören çalışma iznine başvurmaktır. Ayrıca sağlık sigortası yaptırmalı ve oryantasyon tavsiyesi için üniversitenizin web sitesine bakmalısınız.
 


Kanada'da doktora yapmanın maliyeti nedir?
Neden Doktora İçin Kanada'yı Seçmeliyim? 3

Kanada'da bir doktora için öğrenim ücretleri, üniversiteler ve kurslar arasında değişir ve genellikle Kanadalı öğrenciler için ücretlerin iki katı civarında olacaktır. Bunun bir istisnası, çoğu uluslararası doktora öğrencisinin 2018 sonbaharından itibaren yerli öğrencilerle aynı öğrenim ücretlerini ödeyeceği Toronto Üniversitesi'dir.

Kanada'daki bir doktora maliyetinin bir örneğini vermek gerekirse, British Columbia Üniversitesi Araştırma veya Doktora Yüksek Lisansları için yıllık 7.764 ABD Doları (~ 5.760 ABD Doları), bir yıldaki Doktoralar 10.240 ABD Doları (~ 7.700 ABD Doları) ve iki Manitoba Üniversitesi'nde.
 


Hangi doktora bursları ve diğer finansman olanakları var?

Neyse ki, birçok doktora bursu, akademik başarıya dayanan birçok ödülle Kanada'da eğitim almayı uluslararası öğrencilere daha uygun hale getirmek için kullanılabilir. Kanada hükümeti, menşe ülkenize göre burs bulmak için bir arama aracıyla faydalı bir web sitesi işletiyor. Bakılacak diğer iyi yerler, durumunuz ve menşe ülkenizle ilgili bir tane bulmanıza yardımcı olmak için kendi burslarını arama aracı sağlayabilecek Kanada üniversitelerinin resmi web siteleridir.

Kanada'da okumak için bazı doktora bursları örnekleri şunlardır:

Sosyal bilimler ve / veya beşeri bilimler, doğa bilimleri ve / veya mühendislik ve sağlık alanlarındaki yüksek nitelikli uluslararası ve ev doktora öğrencilerine yıllık 50.000 ABD Doları (~ 37.700 ABD Doları) ödüllü Vanier Canada Yüksek Lisans Bursları.
Pierre Elliott Trudeau Vakfı, şu anda elden geçirilme sürecinde olan, doktora burslarını vermektedir.
British Columbia Üniversitesi Dört Yıllık Doktora Bursu, yılda en az 18.200 CA $ (~ 13.700 ABD Doları) ve seçkin uluslararası / ev doktora öğrencileri için çalışmalarının dört yıl boyunca tam bir ücret almasını sağlar.
Eğitim / araştırma görevlileri

Birçok öğrenci, bir araştırma veya öğretim asistanlığına katılarak çalışmalarını finanse etmeye karar verir - bunlarda, bir maaş karşılığında bir öğretim veya araştırma asistanı olarak çalışabilir ve / veya eğitiminizi tamamen veya kısmen kapatabilirsiniz.

Bir araştırma asistanı olarak, veri toplama, analiz, rapor yazma, laboratuar / ofis organizasyonu ve diğer görevlere yardımcı olarak bir öğretim üyesine (danışmanınız olabilir) yardımcı olmaya çalışacaksınız. Bir öğretim asistanı olarak, bölümünüze lisans programları, kursun bir veya daha fazla bölümünü öğretme, laboratuvar bölümleri yürütme, çalışma saatleri tutma ve lisans notları verme konularında destek vereceksiniz. Bir öğretim asistanı olmak için, kursun ustalığını ve öğrencilerin öğrenmelerini etkin bir şekilde kolaylaştırabileceğinizi göstermeniz gerekir.

Bir araştırma ya da öğretmenlik asistanlığına başvurmak için üniversiteniz tarafından gönderilen bilgileri kontrol etmeniz ve muhtemelen bir çevrimiçi başvuru formu doldurmanız gerekir.
 


Eğitimim sırasında Kanada'da yarı zamanlı çalışabilir miyim?

Evet, geçerli bir çalışma iznine sahip tüm tam zamanlı öğrenciler, yarıyıl tatili boyunca haftada 20 saate kadar, yarıyıl tatilinde tam gün boyunca yarı zamanlı çalışabilirler. Bununla birlikte, bazı doktora dersleri, dönem boyunca haftada 10 saatten fazla çalışmamanızı şart koşabilir - özellikle Kanada'da okumak için fon sağlamanız durumunda. Ayrıca, doktora derecenizin oldukça fazla zaman alacağını ve zorlu bir çalışma yapacağını düşünmeniz önemlidir, bu yüzden tamamen çalışmalarınıza odaklanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, yaşam giderlerinizi finanse etmek için yarı zamanlı çalışmalara güvenmeniz tavsiye edilmez. Kanada'da çalışmak için bir Sosyal Sigorta Numarasına ihtiyacınız olacak.
 


Doktora sonrası Kanada'da kalabilir ve çalışabilir miyim?

Evet - Kanada'da iş bulmak için mezun olduktan sonra kalmak istiyorsanız, en fazla üç yıl kalmanıza ve değerli iş deneyimi kazanmanıza olanak sağlayan Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programına (PGWPP) başvurabilirsiniz. Eğer daimi ikamet etmekle ilgileniyorsanız, bu mezuniyet sonrası iş deneyimi, Kanada'da Ekspres Giriş yoluyla daimi ikamet başvurusunda bulunmanıza hak kazanmanıza yardımcı olur. Daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içerik ister misiniz? Düzenli güncellemeler ve kendi kişisel içerik yayınınız için ücretsiz site üyeliği için kaydolun.

Not: veriler 2018 yılına aittir. kaynak (QS World University Rankings)

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..