Blog

işletme bölümü

Neden işletme okumalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

İşletme bölümünün avantajları ve size neler katabileceğini hakkında bazı sorular aldım ve kendimce bölümün bir takım özelliklerinden bahsetmek istedim.

İlk olarak bölüm seçimi üzerine düşünürken öncelikle hayatta size nelerin zevk verdiği ve her gün sabah 7’de uyanıp ne yapmanın sizi heyecanlandırdığı üzerine düşünmelisiniz.Mutlaka mesleğine karar vermiş olanlarınız vardır fakat aslında insanın zevkleri,yapmak istedikleri zaman içinde değişebilen şeyler ve bence işletme bölümü bu değişkenliğe en uyum sağlayan bölüm.Çünkü yelpazesi geniş bir bölüm ve bir sektörde 10 yıl çalıştıktan sonra sıkıldığınızda ve sektör değiştirmek istediğinizde geçmek istediğiniz sektörler hakkında bilgiyi akademideyken öğrenmenizi sağlıyor.

Her okulun programı dersleri tıpatıp aynı değildir, fakat genel olarak benzerdir diye düşünüyorum.Ben Boğaziçi özelinde anlatırsam ilk sınıfta politika,psikoloji,sosyoloji,tarih gibi ufkunu açacak,genel kültürünü artıracak dersler alırsın. Zaman ilerledikçe ise seçmelilerin artar, ilgi duyduğun alana göre marketing,ekonomi,insan kaynakları yönetimi,organizasyonel yönetim,finans,pazarlama gibi konular üzerine dersler seçersin.  Bu dersler sana ileride Fmcg sektöründe, consulting alanında, finans alanında(sadece banka olarak düşünmeyin portföy yönetiminden yatırım bankacılığına kadar geniş bir yelpazesi var) çalışmak istediğinde yeterli olacak bilgiyi verir. Daha öncede dediğim gibi bu alanı şimdiden seçmen gerekmiyor zaten zaman ilerledikçe de değişkenlik gösterebilir.

İşletme sadece iş hayatına hazırlaması yönünden değil, okurken kendinizi geliştirebileceğiniz olanaklar( bu kısım biraz da sizin istek ve hevesinizle gerçekleşiyor) sağlaması yönünden de avantajlı bir bölüm.Ayrıca unutmayalım ki CEO'luğun yolu işletme bölümünden geçer:)

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Zeynep Taşkın

Zeynep Taşkın

[email protected]

TM-1 Puan türünde 1080.'likle Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü kazandım. Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü'nde hazırlık eğitimi aldım. Bu yıl işletme 1.sınıf öğrencisiyim. Hazırlıkta döneminde BÜDANS kulübünde Latin amerikan dans gösterisinde bulundum ve Boğaziçi Üniversitesi Atçılık ve Binicilik Topluluğu üyesi olarak binicilik eğitimi aldım. Aynı zamanda hazırlık boyunca aktif üyesi olduğum Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü'nde bu yıl Ekonomi ve Finans alt kurulu koordinatörüyüm. Bu sene başından beri Öğrenci Kariyeri sosyal platformunda üniversite temsilciliği görevini yürütüyorum. Bununla beraber Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü üyesi olup, yelken eğitimi alıyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..