Blog

dave Caroll - kırık gitar şarkısı

"Neden Üniversitelerde Sosyal Medya Dersi Verilmeli ?" Sorusunun Cevabı Dave Carroll!

Sosyal medya, son zamanlarda tüm medya unsurlarını ekarte etmeyi başarmış, her şeyin belirlenmesinde neredeyse parlementerler kadar etki sahibi olan bir silah haline geldi. Bu yüzden de bu alanda başarılı olan insanlar artık diğer alanlara nazaran daha fazla bilinir ve tanınır olup bununla birlikte amaçlarına da ulaşır oldu. Ve bu durum da sosyal medya konusunda üniversitelerde daha kapsamlı ve daha fazla ders verilmeli şeklinde soru işaretleri kafalarda belirdi.

univerlist - sosyal medyanın gücü

Dave Caroll, kendisi bir müzisyen olup hayatında en fazla değer verdiği şeylerinden bir tanesi olan gitarının bir konser için Chicago'dan Nebraska'ya uçmak için United Airlines'tan bilet almıştır. Görevlilerin, eşyaları taşımak ve düzenli bir şekilde koymak yerine fırlattığını gören Caroll 3500 Dolar'lık Taylor marka gitarı için endişelenir ve görevlileri uyarır ve uçuş görevlisi kendisine "Bu durum beni ilgilendirmez, kapıdaki görevlilerle konuşun" deyince hikaye başlar. 

univerlist - sosyal medya ile united airlines'ı bitiren adam

Atılan eşyalarla ilgili elbette bir buluşma anı olur ve Caroll gitarının kırıldığını görür. Bunun üzerine United Airlines'a 1200 Dolar'lık hasarı karşılamaları konusunda dilekçe ile uyarır. Tam 9 ay boyunca bu yazışmalar sürer ve havayolu firması kendisini reddedince o da bildiği yoldan hareket etmeyi seçer. Tabiki de müzik.

"Eğer bir avukat olsam size dava açardım, ama bir müzisyen olduğum için size bir şarkı yazacağım ve yaptığınızı tüm dünya öğrenecek 
– Dave Caroll 

Ve bu sözün ardından bir şarkı yazıp bunu kliplendirip YouTube'a yükler. 1200 doları ödemek istemeyen şirket, klibin yayınlanmasından kısa bir süre sonra borsadaki hisselerinin %10 düştüğünü gördü ve yaklaşık 180 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Havayolu şirketi, biri el yapımı olmak üzere iki gitar hediye etti, konserler için sponsorluk ve videoyu silmesi için de para teklifinde bulundu ancak Caroll hiç birini kabul etmedi. Bu sürede gitarını aldığı Taylor şirketi de ücretsiz olarak gitarı tamir etti.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere sosyal medya doğru kullandıldığı ve yine aynı şekilde doğru kitlelere ulaşıldığında sizlere inanılmaz kapılar açabilir. Bunun ihtimallerini göz önünde bulundurarak eğitiminin alınması elbette kullanıcılara bir şekilde katkıda bulunacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..