Blog

VR teknolojisi

Neden "VR" Bu Kadar Önemli?

Makinelerin düşünebilmesi ve zekalarını geliştirebilmesini konuştuğumuz günümüzde artık her şeyin gün geçtikçe daha da fazla simülasyona döküldüğünü söylemiş olursak kesinlikle yanlış bir tabi kullanmış olmayız.

Bundan yaklaşık 30 yıl kadar öncesinde hayal olarak adlandırılan, büyük merak uyandıran, içinde gerçeklik barındıran her şey çok fazla dikkat çekiyordu. 3D yayınlarla birlilkte bu merak artış göstermiştir, çünkü insanlar kendilerini bir şeylerin içerisinde bulduğunda bu konu hakkında daha meraklı olabiliyorlardı.

Bilgisayarlar, dünya düzenini değiştirmeyi becerebilmiş en önemli aletlerdir. Bundan 30 yıl öncesinde bilgisayar kelimesinin uyandırdığı heyecan ise şuanda VR kelimesi ile kesinlikle karşılaştırılabilir. VR, Virtual Reality'nin kısaltması olup Sanal Gerçeklikanlamına gelir. Sanal gerçeklik heyecanı, 90'lı yıllara giriş esnasında yayınlanan birçok filmde kullanılmış olmasından gelmektedir. Hatta ilk olarak PrimeTime Live adlı programdar takvimler 1991'i gösterirken karşımıza çıkmış ve herkesi efsanevi derecede heyecana sürüklemiştir. Tabi sonrasında bir anda kaybolmuş ve son yıllarda bir anda yeniden parlamıştır.

 

İnsanoğlu Neden Bu Kadar "Sanal Gerçeklik" Meraklısı?

Eminiz ki herkesin aklında aynı soru var "insanoğlu neden bu kadar sanal gerçeklik meraklısı?"Neredeyse üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen nasıl oluyor da bu ürünler bu kadar fazla talep görüyor ? Neden birçok şeye artık ulaşabiliyorken bu konuda itina ile heyecanımızı koruyoruz? 
vr univerlist
Cevap çok açık değil mi? Hepimiz ilginç gelen süreçlerin içine dahil olmak için can atarız. Bu yüzden değil midir zaten oyun oynama merağımız? Belki de bizler gerçekliğin kendisinden kaçıp Sanal olmasına meylediyoruzdur. Her şey mümkün, çünkü yapılan araştırmalara göre artık insan olarak gerçekliğin birçok kısmı yapmacık geliyormuş ve bu da insanların sanal gerçekliğe yönelmesine sebep oluyormuş.Sadece bir gözlük takarak kendimizi az bir süre için bile olsa bambaşka diyarlarda hissetmek istiyor olmamız bizi bu alete yönlendirmeye yetiyor. Dışarıdan görüp “ya bu ne kadar saçma bir şey” diyen bir insanın denedikten sonra konuştuğu herkese Sanal Gerçekliğin mükemmelliğini anlatıyor olması aslında herkesin ihtiyaç duyduğu bir eğlence olduğunu kanıtlıyor.

 

İlk olarak oyunlarla ve oyun konsolları ile karşımıza çıkan bu teknolojinin yakın bir zaman zarfında mimari, mekanik, tıp vb. birçok alanda yer alması bekleniyor. Çünkü hayat bütünüyle simülasyona dönüyor ve görsel anlatım her zaman yazınsal anlatıma göre daha fazla verim alınmasını sağlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..