Blog

nesneye yönelik programlamaya giriş 2 fonksiyonlar

Nesneye Yönelik (Object Oriented) Programlamaya Giriş 2

Arkadaşlar merhaba, 

Sizlerden gelen yoğun ilgi ve güzel sorular neticesinde nesneye yönelik programlama serimize devam ediyoruz. Evet serimizin ikinci yazısına geçmeden önce , giriş yaptığımız yazımızda nelerden bahsettik kısaca üzerinden geçelim;

 • Nesne nedir?
 • Nesneye yönelik programlamanın sadece kodlama mıdır?
 • Programlamada nesne kavramının ne ifade eder?
 • Neden nesne yönelimli programlama öğrenmeliyiz?
 • Nesnelerin birbirleriyle ne tür ilişkileri söz konusudur?

Bu soruların cevaplarını hatırlamayan ya da merak eden var ise aşağıda yer alan görsele tıklayıp ilk yazımıza bir yolculuk yapabilir!

nesneye yönelik programlama neden öğrenmeliyim?

Yazılım dünyasında yer alan kavramları daha iyi algılayabilmemiz için somut konulardan örnekler vermemiz doğru olacaktır. Çünkü sözlüklerde yer alan tanımların verilmesi anlaşılması yönünden kolay olmaz ve her şey havada kalabilir.

Hayatta herşeyi yaparken ya da yapmaya yeltenirken bir amaç uğruna hareket ederiz. En basitinden çay içmek , hatta daha da basiti su içmez için dahi belli başlı hareketler silsilesine başvururuz. Ve her birinin daha lezzetli ve doyurucu olması için yapmamız gerekenler vardır.
nesneye yönelik programlamaya giriş 234
Örnek vermem gerekirse (üniversite sıralarında hocalarımız sıkça kullanır) (Su içmenin yolları!)

 • Bardağa çeşmeden su doldurabiliriz.
 • Marketten su alabiliriz.
 • Ağzımızı musluğa dayayıp hunharca içebiliriz.

Örneklerden de gördüğünüz üzere bizim burada amacımız su içmek ve birden fazla şekilde suyu içebilme ihtimalimiz söz konusu. Ve bu işlemlerden hangisini uygularsak uygulayalım sürecin başında susuzluk yüksek seviyedeyken, bu işlemlerden herhangi birini uyguladığımızda susuzluk giderilmiş olur. İşte bilgisayar programları kodlarken de yaptığımız işin belirli bir kitle için (müşteri , halk vb.) belirli amaçlarını gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat ederiz.


Özetle, Programlarımızı ya da nesnelerimizi yazarken yapmamız gereken ilk şey, hangi amaçla bu yola çıktığımıza emin olmaktır. İkincisi de bu programdan kim/ler faydalanacaktır. Şu anda düşünme tasarlama aşamasındayız. Yani özetle, belli kullanıcılar var ve bu kullanıcıların gerçekleştirmek istediği şeyler, ulaşmak istedikleri sonuçlar var.

Bilgi Gizleme (Information Hiding)
nesneye yönelik programlamaya giriş 2345

Eğer bir konu hakkında önemli olan sürecin sonunda gerçekleştirmeyi amaçladığımız şey ise bazı durumlar detaylandırılmaz.

Yine su içme örneğinden devam edecek olursak, önemli olan suyu içmek olduğu için , kimse çeşmeden, suyun kaynağına kadar herhangi bir detayı hesaba katmaz. Son zamanların en popüler örneklerinden bir tanesi de , şudur ; konuşma yapmak için telefonu kullanan bir insan o anda telefon kamerasının kaç Megapiksel olduğuna önem vermez. Çünkü önemli olan şey o an için araba kullanmaktır. Buna da bilgi gizlemek deniyor, aslına bakarsanız sorulmadığı için verilmeyen bilgiler de diyebiliriz .

Dolayısıyla bir programı yazmaya başlarken önce programın amacına karar vereceğiz. İşi nasıl yapacağına sonra karar vereceğiz.

Genel Olarak Program Yapıları Nasıl Oluyor?
nesneye yönelik programlamaya giriş 234567

Genel anlamda günümüzde gerçekleştirilen projelerin birçoğu veri toplamak adına gerçekleştirildiğinden büyük bir çoğunluğu listelerden oluşuyor. 
 

Bu listelere;
 

 • kayıt eklemek,
 • güncellemek,
 • kayıt silmek;
 • kayıtları görüntülemek gibi işlemler gerçekleştiriliyor.

Sosyal medya uygulamalarının her biri farklı gibi de görünse (video yüklemek , fotoğraf eklemek , tweet atmak , akrabalarımızı bulmak) gibi birçok işlem aslında kaydetmemiz anlamına geliyor. Yani temel mantık listelemektir arkadaşlar. Genel kültür açısından bu yöntemim global adı ise CRUD'tur ve açılımı da Create (yarat) , Read (Oku) , Update (Güncelle) ve Delete (sil) şeklindedir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda nesneye yönelik programlamanın temel aşamalarından sizlere bahsettim . Aslında bütün kodlama matematiği buraya bağlıdır. Ve bu temeli oturttuğunuz takdirde öğrenemeyeceğiniz şeyler kesinlikle hayal gücünüzle alakalı olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..