Blog

univerlist- nevşehir'de öğrenci olmak

Nevşehir'de Öğrenci Olmak!

Nevşehir, her geçen gün yeni bir sürprizle ziyaretçilerini şaşırtan şehir. Hadi hep birlikte Nevşehir'i keşfedelim!

  Nevşehir nüfusu 2017 yılına göre 292.365'dir. Nevşehir, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen tipik bir karasal iklime sahiptir. Yağışlar daha çok ilkbahar ve sonbaharda düşmektedir. İklim özellikleri, Kızılırmak Vadisi’nden uzaklaşıldıkça, belirgin biçimde sertleşmektedir.  

 

Ulaşımı;

univerlist- nevşehir'de öğrenci olmak 1

  Havalimanışehir merkezine 30 km, ilçe merkezine ise 11 km. uzaklıktadır. Ulaşım hizmetleri otobüs, dolmuş ve taksi işletmeciliği ile sağlanmaktadır. Kapadokya Havalimanı Nevşehir’in yanı sıra çevre illerin de sivil hava ulaşımına açılan kapısı niteliğindedir. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen uluslararası nitelikteki 12 havalimanından biridir. Nevşehir iline asıl ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Yeryüzü şekillerinin genellikle düz olması nedeniyle kolay bir karayolu ulaşımına sahiptir.En önemli ulaşım hattı E-5 Devlet yolunun Aksaray sapağından şehrimize yönelmesiyle Ankara karayoludur. Yol İstanbul’dan Ankara’ya kadar otoban, Ankara’dan Kapadokya’ya kadar da kesintisiz çift yol Ankara - Kapadokya arasında iki yol alternatifi var. Konya, Aksaray yolu üzerinde çeşitli kervansaraylar, Ihlara Vadisi ve Tuz Gölü bulunmaktadır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist- nevşehir'de öğrenci olmak 2

  İlimizin nüfusu az olmasına rağmen gece hayatı burada baya parlak geçmektedir. Bunun sebebi ise İlimizin turistik bir kent olması buraya yerli ve yabancı birçok turistin akın etmesidir.Nevşehir Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde bar ve kafelerdegeçer. Bunun dışında sayısı az da olsa diğer gece mekanları da bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam etmektedir. Nevşehir’de CAPPADOXFESTİVALİ,KÜLTÜR ŞENLİKLERİ VE KAYMAK FESTİVALİ,DOĞALAKÖYÜ ERTAŞ  YAYLASI ŞEPE ŞENLİKLERİ, KAPADOKYA GELENEKSEL YEMEK FESTİVALİ gibi birçok festival vardır.

 

Gezilebilecek Yer Önerileri;

univerlist- nevşehir'de öğrenci olmak 4

•Peri Bacaları

•Asmalı Konak

•Hacıbektaş Atatürk Evi

•Mahzen Şarap Evi

•Vaftizci Yahya Kilisesi

•Göreme Açık Hava Müzesi

•Derinkuyu Yer Altı Şehri

•Üç Güzeller

•Güvercinlik Vadisi

•Aziz Basil Şapeli

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..