Blog

odyometri

Odyometri Nedir? Odyometri Ne İşe Yarar?

Tercih dönemine az bir süre kala , sizlerden gelen yoğun talepler üzerine bugün Odyometri hakkında bir şeylerden bahsedeceğiz. ;

Odyometri programı, adından da anlayacağınız üzere 2 yıllık olarak tabir edilen önlisans programları arasında yer alır. Bu bölümü tercih etmek isterseniz TYT puanınız ile sıralanacaksınız demek oluyor. 


Odyometri Nedir?

Odyometri , devşirme bir tabir olduğu için yabancı gelebilir fakat merak etmeyin çünkü odyometri işitme ve işitme bozukluklarını ele alıp , konuşma bozuklukları, işitme değerlendirmesi gibi durumların rehabilitasyon sürecinde görev alacak olan elemanların yetiştirildiği programa denir. Sağlık sektöründe bulunan bir meslek dalı olmakla birlikte günümüzde birçok özel ve devlet hastanelerinde bulunmaktadır. Bunun haricinde işitme engellilerin eğitim aldığı sağırlar okullarında da görev alabilirler.

Odyometri programını başarı ile tamamlayan arkadaşlarımıza odyometrist denir ve bu arkadaşlarımız genel anlamda iş bulma konusunda geniş bir yelpazeye sahiplerdir. 


Odyometri Ders Programı

Odyometrist olmaya giden yolda , okul sıralarında alacakları bazı dersler ise şöyle;

Odyometri bölümünde birinci yıl;
fizik, istatistik, psikoloji, çocuk gelişimi, fizyoloji, anatomi, patoloji

ikinci yıl;
odiyoloji, kulak burun boğaz hastalıkları, işitme cihazları, odyometrik cihazlar ile ilgili mesleki dersler okutulur ve kulak burun boğaz-odyoloji kliniklerinde uygulama yaptırılır.


Program dahilinde verilen derslere gözatmış olursanız bu bölüme gelecek olan arkadaşlarımızın fizik ve dalları ile arasının iyi olması gerekir. 

Odyometri programna sahip üniversiteler için buraya tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..