Blog

Odyometri Nedir ve Ne İş Yapar?

Odyometri Nedir ve Ne İş Yapar?

Odyometri Nedir?

Odyometri; bireylerin işitme yetilerinin ölçülmesini sağlayan ve işitme fonksiyonlarının doğru şekilde değerlendirilmesine yardımcı olan testlere verilen addır. En genel tanımı ile odyometri kişilere işitme durumlarını ölçmek amacıyla yapılan testlerdir. Odyometri testi için genellikle kulak, burun, boğaz doktorları yönlendirme yapar. 

Odyometri Bölümü 

Odyometri bölümü 2 yıllık olarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında okutulmaktadır. Bu bölümden mezun olan ve insanların işitme durumlarını farklı testler ile belirleyen kişiler aldıkları eğitimlerle birlikte odyometrist unvanına sahip olurlar. Odyometrist bölümleri YÖK yerleştirmesi ile beraber puan olarak 220-270 puan arasındadır. Yani bu bölüme yerleşmek isteyen kişiler minimum 220, maksimum 270 puan almalıdır.

Odyometri Ne İş Yapar?

  • Odyometristler kulak, burun, boğaz hekiminin isteği üzerine odyolojik testleri uygulayarak, işitme değerlendirmesi yapar.

  • İşitme ölçümünden sonra test sonuçlarını ilgili hekime sunar.,

  • İşitme durumu oldukça ağır olan hastalara işitme cihazı takar.

  • Gerekli durumlarda hastalara konuşma tedavisi uygular.

  • Kamu alanlarında ya da okullarda gerekli işitme taramaları yapar.

Odyometri Maaşları 

Odyometri bölümünden mezun olup kamuda tekniker olarak yani yeni başlayan birisi olarak görev alan kişiler 2019 Ocak zammı ile birlikte 3600-3900 Türk Lirası arası bir maaş almaktadır. Maaş içerisinde mesai saatleri ve diğer ödemeler olduğu için kurumdan kuruma farklılıklar olabilir. Ayrıca maaş ödemeleri her yıl tecrübeye göre artış göstermektedir. 5 yıllık tecrübeye sahip odyometristler 3.650-3900 Türk Lirası arasında maaş almaktadır. 2019 zammına göre en yüksek maaş ise 30 yıllık sağlık teknikerlerinindir. 30 yıllık sağlık teknikerleri 4300-4600 Türk Lirası arası maaş almaktadır.

Odyometri İş İmkanları 

Odyometri bölümlerinden mezun olan kişiler;

  • Kamuda,

  • Özel hastanelerde,

  • Muayenehanelerde iş imkanları bulabilirler.

Genellikle bu bölümü tercih eden kişiler kamuda sağlık teknikeri olarak görev alır. Fakat özel hastanelerin gelişmesi ile beraber pek çok özel sağlık kuruluşunda da odyometristlerin iş imkanı bulunur. Bazı klinikler ya da muayenehanelerde de odyometristler için iş imkanları yer alır. Fakat avantajı en yüksek olan kamu kuruluşlarıdır. Özellikle imkan ve maaş açısından kamu kuruluşları daha yüksek avantajlara sahiptir. Son zamanlarda bazı meslek gruplarında bu testin zorunlu olması odyometristlere olan ihtiyacı daha fazla artırmaya başlamıştır. Bu yüzden, odyometristler için iş imkanları daha da artmıştır.

Odyometri Bölümü  Hangi Üniversitelerde Var?

Odyometri bölümünün hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

 Odyometri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Odyometri bölümü taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..