Blog

Erzincan

Öğrenci olarak yolunuz Erzincan'a düşerse bilmeniz gerekenler

Üniversite dönemi yaklaştığında genel olarak herkesin aklında büyük yerler vardır klişesi oldukça yaygındır. Fakat bazı kesimler de ailesine yakın olmayı tercih eder. Aynı ilde olmazsa bile yakın bir yerde yoluna devam etmek ister ya da olsun da neresi olursa olsun şeklinde ilerlemeyi tercih edecek olanlar da mutlaka olacaktır. Evet sizlere Erzincan hakkında bilmeniz gereken birkaç bilgiyi derlemiş bulunuyoruz.

İlk olarak nüfus bazında çok kalabalık bir yer olmadığını belirtmek gerekir. Nüfusun büyük bir çoğunluğunu öğrenciler ve güvenlik güçleri olarak tabir ettiğimiz çoğunluğu asker ve polisler oluşturur. Doğu bölgeleri söz konusu olduğundan dağlık araziler ve yükselti fazlalığı bitki örtüsünün yeşilden ziyade taşlık olmasına neden oluyor ve bu da karasallığı doğurduğundan özellikle kış aylarında çok soğuk günler yaşamanız mümkündür. Yine aynı sebeplerden ötürü yaz aylarında çok fazla sıcak olmadığını söylemek büyük avantaj oluyor.Erzincan Üniversitesi'nin kampüsü yeni binalarla donatıldığından okulun sunduğu imkanlar ve şartlar oldukça iyi diyebiliriz. Yerleşkeler arasında az da olsa mesafe bulunduğundan okul içinde ulaşım otobüslerle sağlanıyor ve aynı şey şehir hayatı için de geçerli.


Şehir olarak yaşamın çok pahalı olmadığını söylemek mümkün ve bu pahalı olmama durumu ev kiraları için de geçerlidir. Şehir yaşamı konusunda da farklı kültürlerden insanların biraraya geldiği bir şehir olduğunu belirtmekte fayda var bu yüzden yerel halk genel olarak iyi niyetli, duyarlı ve bir o kadar da sıcak kanlıdır.Halka karışıldığında hemen hemen her birinden aldığımız genel algı da üniversitenin açıldığı ilk yıllarda şehire gelen öğrenci kalabalığından rahatsız olmuşlar fakat daha sonra üniversitesinin şehre kazandırdığı olanakların farkına vararak kabullenmiş olmalarıdır. Sosyal imkanlar olarak büyük şehirlere nazaran çok kısıtlıdır fakat doğa sporları konusunda Türkiye’nin en önemli noktalarından biridir. 

Univerlist'te Erzincan Üniversitesi bölümleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..