Blog

ogrenci degisim programlari, erasmus, ogrenci turlari yararlari

Öğrenci Turları, Değişim Programları ve Erasmus'un Önemi

Tercih döneminin ardından, yerleştirme sonuçlarını dört gözle beklediğinizi biliyoruz. Bu yazımızda, sizlerle üniversite yerleştikten sonra öğrenci turlarının, değişim programlarının ve erasmus gibi programların size neler katacağından bahsedeceğiz.

Üniversiteye geldiğinizde öğrenci turlarına çıkıp arkadaşlarınızla bir yerlere gitmek aslında lisedeki gibi büyük bir eğlence olacaktır. Öğrenci turları kişisel, eğitsel ve sosyal yaşamda sizin gelişiminize ve hayatınızdaki bazı engelleri kaldırmanıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda size benlik saygısı, bağımsızlık, hoşgörü ve kültürel anlayışı da aşılayacağını söyleyebiliriz.

Edindiğiniz bu alışkanlıkların size geleceğinizde de yol göstereceği de bir gerçektir. Hatta öğrenci turlarının faydaları üniversitelerin ve eğitimlerin önüne geçebileceğini bile söyleyen arkadaşlarımız vardır.

Eğer hazırsanız, şimdi size öğrenci turlarına katılmanızı, öğrenci değişim programlarından yararlanmanız ve erasmus yapmanızın size katacağı 5 maddeden bahsedeceğim.


1- Pratik ÖğrenmeKatıldığınız öğrenci turlarının size en büyük yararlarından biri de yeni ve farklı kültürler tanıyarak geniş bir vizyon sahibi olmanız olacaktır. Bu kültürel farklılıkları keşfederek, insanların nasıl öğrendiğini sizden ne gibi farklılıkları olduklarını görüp kendinize yeni bir öğrenme boyutu bile kazandırabilirsiniz.


2- Uluslararası Fırsatları Değerlendirme ve GeliştirmeÖğrenci turları sayesinde, öğrenciler adım adım bilgi ve becerilerini geliştirebilir aynı zamanda  küresel vatandaşlar olmak için kendilerini hangi alanlarda nasıl geliştirebileceklerini bulabilir, keşfedebilirler. Bu yüzden üniversitenizin Erasmus gibi programları varsa mutlaka katılmanızı, farklı kültürler tanıyıp kendi eksiklerinizi keşfetmenizi ve geliştirmenizi tavsiye ederiz.


3- Kişisel GelişimÖğrenci turlarında, normalden olduğunuzdan daha özgür ve rahat hissedersiniz kendinizi. Bu da size özgüvenin yanı sıra kendinizi keşfetmeniz için ve kişisel gelişiminizi arttırmak için iyi bir fırsattır. Böylece kültürler arası farklılıkları anlayarak kendi kişisel gelişiminize faydalı olursunuz. Bu tarz farklılıklara hakim olmak size kişisel gelişimin ve özgüvenin yanı sıra, bağımsızlığı, olgunluk becerileri gibi özelliklerde katacaktır.


4- Zorluklarla Başa Çıkmayı ÖğrenmekSiz öğrencilerin bu tarz turlardan, aile ortamı ve var olan konfor alanından uzaklaştığınızda karşılaştığınız farklı durumları ve zorlukları nasıl çözdüğünüz de asıl bu zamanlarda belli olacaktır. Bu fırsatı sosyal becerilerinizi, problem çözme yeteneklerinizi geliştirerek bile geçirebilirsiniz. Ve bu yetenekler size hem iş hayatınızda, hem de üniversite hayatınızda büyük değerler ve yetkinlikler katacaktır diyebiliriz.


5- Beklentileri ve Çalışma Ortamını ArttırmaSon olarak çıkacağınız yurt dışı yada yurt içi turlarında, kendi şehrinizde veya ülkenizde bulunmayan iş imkanlarını, kariyer fırsatlarını keşfetme şansı yakalarsınız. Kalıplaşmış görüşlerin, düşüncelerin ve ortamların ötesine geçebilir ve diğer bölgelere belki de daha fazla ilgi bile duyabilirsiniz. Ayrıca bu tarz şeyler sizin ekstra motive kaynağınız olabilir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda sizin için Üniversite’de ya da lise hayatınız boyunca yapmış ya da yapacak olduğunuz öğrenci turları, öğrenci değişim programları, erasmus vb. gibi programların size ne gibi avantajları olabileceğinden bahsettik. 

Ne yaparsanız yapın, kendinize değer katmaktan vazgeçmeyin..

UniverList ile Erasmus imkanı olan Üniversiteleri Keşfetmek için TIKLAYINIZ.

Erasmus ile alakalı diğer yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..