Blog

öğrencilik

Öğrencilik Hayatında Alınabilecek Radikal Kararlar

Lise yada ilkokul da sizin adınıza karar veren bir sürü yetişkin vardı etrafınızda fakat artık üniversitedesiniz ve bu karar mercileri bir toz bulutu halinde dağılmaya başladı değil mi ? Bu durum ilk başlarda çok hoşunuza gitti hatta özgürlük be diye bağırmaya başladınız hatırlıyor musunuz ? tabiki de evet, hatırlıyorsunuz. Peki ya durumlar karmaşık bir hal aldığında ? Bu durum da radikal kararlar almanız gerekebilir ve artık bu kararların sorumlusu sizsiniz.

1.Yaşadığınız yeri aniden değiştirmek.Eğer ailenizden uzakta üniversite hayatı yaşıyorsanız, büyük ihtimalle yurtta veya evde kalıyorsunuzdur. Kaldığınız yerden memnun olmayıp, değiştirmek üniversite hayatınızda alabileceğiniz büyük bir karar çünkü sadece yaşadığınız alanı değil bütün düzeninizi değiştiriyorsunuz ayrıca bu kararı vermenizde etken olan faktörler de önemli: ev arkadaşınızla anlaşamamak,yalnız yaşıyorsanız yalnızlıktan sıkılmak, yaşadığınız yeri beğenmemeniz vs. bir anda memnun olmadığınız şeyleri sorgulayıp,bunları değiştirmeye çalışmak ve sonuca ulaşmakta büyük bir cesaret göstergesi.

2.Erasmus kararı almak.
 


 

Hepimiz farklı bir ülkeye gidip oranın kültürünü öğrenmek,yaşamak isteriz ama bu kararı vermekte büyük bir özveri istiyor ; çünkü yaşadığınız ülkeyi değiştirirken aynı zaman da birçok seyden uzak kalıyorsunuz bunların başlarında aileniz,arkadaşlarınız geliyor. Başka bir açıdan ; hiç alışkın olmadığınız bir çevre, hiç alışkın olmadığınız bir kültürle baş başa kalıyorsunuz yani üniversite hayatınızda erasmus a gitmeyi seçerseniz radikal bir karar almış olursunuz.

3.Okul değiştirmek.Okulunuzdan,okulunuzun verdiği eğitimden memnum değilseniz bu durumda tek bir çareniz var okulunuzu değiştirmek.Ciddi anlamda zor bir karar çünkü istediğiniz okula bağlı olarak şehirde değiştirmeniz gerekebilir ve bu sizin komple hayatınızı değiştireceğiniz anlamına geliyor. Başka bir açıdan bakınca  bir anda yeniden üniversiteyi kazanmış ve okula yeni başlayan öğrenci konumuna gelirsiniz.Sizin açınızdan bu yıpratıcı yada heyecan verici bir karar olabilir, eğitimini yada ne olmak istediğini bilen insanlar, ortamlarının değişmesini göz ardı edebilir ancak, diğer insanlar için bu kararı vermek gerçekten çok zordur.

4.Okulu dondurmak.Bazı şeylerden bunalmış yada artık okulun sizin için verimli olmadığını başka şeylerle uğraşmak istediğinizi düşünüyorsanız ama okulu bırakmayı gözünüz yemiyorsa ilk vereceğiniz radikal karar okulu dondurmak olur. Bu kararı vermekten dolayı pişman olmayı, sonradan sene kaybının sizin için önemli olup olmayacağını güzelce düşünün.Ayrıca tekrar okula başlamak istediğinizde her şeyin eskisi gibi olmama ihtimalini de mutlaka göz önünde bulundurun.

5.Bölüm değiştirmek.
 Üniversiteyi kazandınız hatta bir iki sene okudunuz ama hala okuduğunuz bölümden memnun değilsiniz ve istediğiniz başka bir bölüm sürekli kafanızı kurcalıyor o zaman ilk vermeniz gereken karar bölüm değiştirmeye hazır mıyım olmalı.Bu sorunun cevabı evetse, bundan sonra başınıza gelebilecek her şeye hazırlıklı olmalısınız çünkü bu kararla birlikte belki de hayatınızı sil baştan yazacaksınız ve unutmayın hiç bir şey işinizi severek yapmanın mutluluğunu size vermeyecek.

 

6.Arkadaş ortamınızı değiştirmek.
 


 

Bulunduğunuz arkadaş ortamınızın artık sizi mutlu etmediğini, orada bulunduğunuzda konuşulan yada birlikte yapılan şeylerin sizi tatmin etmediğini hissettiğiniz an zaten istemsizce o arkadaş grubunuzdan uzaklaşıp kendinize yeni kişiler tanıma lüksünü sunuyorsunuz. Bu durum ilk başlarda biraz üzücü olabilir ama gerçekten birlikte olmaktan eğlendiğiniz insanlarla olmaya başladığınız an bu kararın verdiğiniz en doğru karar olduğunu anlayabiliyorsunuz.


 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özge Aybars

Özge Aybars

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..