Blog

çorum univerlist

Öğrencilik Hayatını Çorum'da Geçirecek Olanlara Tavsiyeler!

Şehir tanıtımlarımıza Karadeniz'den devam ediyoruz ve Çorum hakkında sizlere bilgiler vermeye başlıyoruz.

  Çorum İli, Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. İlin kuzey bölgesinde yer alan  Kargı, Osmancık, İskilip, Laçin, Dodurga, Oğuzlar ve Bayat İlçeleri İç Karadeniz geçiş ikliminin etkisinde kalan ilçelerdir. Çorum Merkez İlçe, Sungurlu, Alaca, Boğazkale, Ortaköy, Mecitözü ve Uğurludağ İlçeleri İç Anadolu step  iklimi özelliklerini gösterir. Nüfusu2017 yılına göre 528.422'dir. 

Ulaşımı;

      İlimize karayolu ile ulaşım Ankara-Samsun bölünmüş devlet yolu başta olmak üzere 785-05, 795-05, 180-03, 795-04 numaralı karayolları ile sağlanabilir. Çorum Ankara' ya 240 Km, İstanbul' a 614 Km, mesafededir. Otogar kent merkezinde bulunmaktadır. İlçelere de ulaşım otogardan sağlanmaktadır. Çorum'a 60 km mesafedeki Merzifon Havaalanı’ndan haftanın her günü saat 06.05'te İstanbul'a ve 22.30'da İstanbul'dan Merzifon'a seferler yapılmaktadır. Yine Çorum'a hava yoluyla ulaşmak için, 240 Km mesafedeki Ankara Esenboğa Hava Alanından ve 170 Km mesafedeki Samsun Havaalını’ndanfaydalanılabilir.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

    Çorum’da eğlenceli vakit geçirmek isteyenler genellikle müzik dinlemek ve içki içmek için şehir merkezinde bulunan bulunan türkü evlerine, kafelere ve barlara gidiyor. Fakat Çorum’da çok az sayıda eğlence mekanı bulunmaktadır. Canlı müzik dinlemek, maç yayınını izlemek ve nargile içmek için Ata Türkü Bar, Mekan Bar, Shotve CafeHertelgibi kimi otantik kimi modern pek çok seçenek vardır. ArinnaRestoran yıl boyunca çeşitli organizasyonların düzenlendiği eğlence ve lezzet mekanlarından biridir. Bunun dışında Çorum’da; Çorum Kitap Kültür ve El Sanatları Günleri, Boğaz Kale Bükme Kültür Etkinlikleri, 35. Geleneksel Oğuzlar AltınkozKültür –Sanat Etkinlikleri Doğa ve Su Sporları Festivali gibi birçok festivale sahiptir.

Gezilecek Beş Popüler Yer;

 

•İncesu Kanyonu

•Çorum Müzesi

•Alacahöyük Müzesi

•Çorum Saat Kulesi

•TroyaTarihi Milli Parkı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..