Blog

Öğrenme Bozukluğu: Disleksi

Öğrenme Bozukluğu: Disleksi

DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi öğrenme güçlüğüdür. Genellikle ilkokul çağındaki çocuklarda ilk belirtilerini göstermeye başlar. Çocuklar yaşıtlarına göre daha geç öğrenirler. Okumada ve yazmada güçlük çekerler. Yanlış okuma, harf veya satır atlama ve okuduğunu anlamama disleksinin başlıca belirtileridir. Çoğu aile çocuklarındaki bu belirtileri tembellik olarak adlandırır. Çocuğun okul hayatını gözlemlemek disleksinin erken teşhisini sağlar.

DİSLEKSİ ZEKA PROBLEMİ MİDİR?

Disleksi olan bireylerin zekalarında bir problem olduğu düşünülür. Fakat bu kanı yanlıştır. Aksine bilime yön veren insanlardan tutun da şu anda izlediğimiz filmlerin aktrislere dahi disleksi tanısı konmuştur. Einstein, Leonardo Da Vinci, Churchill ve Cher gibi yakından tanıdığımız isimler örnek verilebilir.

DİSLEKSİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Disleksinin tedavisi yine eğitimdir. Ancak normal bir eğitimle disleksinin önüne geçmek zordur. Disleksiye sahip insanlar için özel bir eğitim programı uygulanmalıdır. Henüz disleksinin ilaç ile tedavisi yoktur. Ancak disleksiye ek olarak seyreden bir psikolojik rahatsızlık varsa ilaç ile takviye yapılabilir.

EĞİTİM HAYATINDA NASIL BAŞA ÇIKILABİLİR?

Mutlaka bir uzman yardımı almak gerekiyor. Öğrencinin yoğun bir çalışma temposuna alışması ve istekli olması sürecin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Süreç boyunca zorluklarla karşılaşılacağı ve bir şekilde öğrencinin öğrenme metodunun oluşacağı unutulmamalıdır. Uzmanın söylediklerine harfiyen uyulduğu takdirde ilerleme kaydedilecektir.

AİLE NASIL DAVRANMALIDIR?

Öncelikle çevredeki bilinçsiz insanların söylediklerinden etkilenmemeliler. Ve unutmamalılar ki disleksi yalnızca zeka geriliğinde çıkan bir durum değil normal veya üstün zekalı çocuklarda da karşılaşılabilir bir şeydir. Sabırlı olmak ve destek olmak disleksiyi aşmanın ilk basamağıdır. Disleksiyi anlamak isteyenlere “Taare Zameen Par- Her Çocuk Özeldir” filmini tavsiye ederim.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..