Blog

Optisyenlik

Optisyenlik Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üniversite konusunda eğitim tercihleri artık daha detaylı doğrudan bir amaca yönelik tercihler şeklinde de gerçekleştirilebiliyor. Yani bir mühendislik dalının ya da tıbbi bir alanın hatta aklınıza gelebilecek her türlü lisans alanının bir de önlisans bölümü söz konusu. Bu bölümler arasında son yıllarda ciddi bir sıçrama yapan optisyenlik hakkında sizlerin yoğun isteği üzerine bir araştırma gerçekleştirdik .

Optisyenlik, böloümün adından da çıkartabileceğiniz üzere optik yani mercekler üzerine çalışmaların gerçekleştirileceği bir bölümdür. Yani mercek deyince insanın aklına da ilk olarak görme kolaylığı sağlayan gözlükler ve türevleri söz konusu oluyor. 

"Optisyen" bu bölümü başarı ile tamamlayıp mesleği edinenlere denir. Ve mesleğin hitap ettiği alan optik barındıran her konuda çalışabilecek olmalarıdır. Genel olarak kendilerine gözlük ve gözlükçülük konusunda başvurulur. Bu yüzden de bu önlisans programı doğrudan ana eleman yetiştirmeyi amaçlar.

 Optisyenlik programını bitirenlere “Optisyen” ünvanı verilir. Optisyenler insanların görme organlarındaki anatomik veya fizyolojik bir bozukluğun giderilmesi veya hafifletilmesi için, optik araç ve gereçler kullanır. Bunun için göz hastalıkları hekimi tarafından tanısı konmuş hastalara, reçetelerine uygun gözlük yapar.


Optisyenlik programında, fizik, kimya, görme optiği, optik aletler kullanımı, göz anatomisi ve fizyolojisi, göz hastalıkları, davranış bilimleri ve bilgisayar gibi dersler okutulmakta ve staj yapılmaktadır.

 Optisyenlik programında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..