Blog

univerlist  ordu'da öğrenci olmak

Ordu'da Öğrenci Olmak!

"Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa" diye başlamak adettendir. Ordu şehri hakkında topladığımız bilgilerle sizlerin karşısındayız arkadaşlar.

  Doğu'da Giresun, Batı'da Samsun, Güney'de Sivas ve Tokat, Kuzey'de Karadeniz ile çevrilidir.

Doğu Karadeniz Bölgesinin kapısı konumundaki Ordu ili, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, koy ve kumsalları, hemen kıyı şeridinden başlayan dağları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile tarihin yanı sıra kültür ve doğa turizminde de geleceği parlak bir şehirdir.

 

İklimi ve Nüfusu;

univerlist  ordu'da öğrenci olmak 1

     Kıyıya paralel uzanan dağlar, iklim ve bitki örtüsü bakımından İl’i birbirinden farklı iki kesime ayırmıştır. Kıyı kesiminde yazları serin, kışları ılık, her mevsim yağışlı tipik Karadeniz iklimi hüküm sürerken, iç kesimlerde ise yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim özelliklerinin etkili olduğu görülmektedir. Ordu, Batı Karadeniz’den daha fazla, Doğu Karadeniz kıyı şeridinden biraz daha az yağış alır. Ordu nüfusu 2017 yılına göre 742.341'dir.

 

Ulaşımı;

univerlist  ordu'da öğrenci olmak 2

  Yer şekillerinin engebeli olması nedeniyle uzun yolculuklara ev sahipliği yapan Ordu’da kara yolu geliştiği için otobüs, minibüs ve kişisel araçlarla şehir içi ve dışı ulaşım sağlanıyor. Ordu’ya farklı şehirlerden giderken ise otoyollar rahatlıkla kullanılabiliyor. Yaylaların yeşermesi ve festivallerin başlamasıyla Ordu’ya gidenlerin sayısı artıyor. Dolayısıyla yollarda yoğunluk yaşanabiliyor. Ordu’ya gitmek için yaşadığınız şehirden otobüslere binebilir, Ordu uçak seferlerinden yararlanabilir ya da kendi aracınızı kullanabilirsiniz. Demiryolu seçeneği bulunmayan Ordu’ya giderken trene binmek isterseniz en yakın istasyon olan Samsun’dan yararlanabilirsiniz. Kendi aracınızla yola çıktığınızda E80, E90 ve D190 gibi otoyolları kullanabilirsiniz. Uzak illerden 10 saat ve üzerinde araç kullanmak zor olacaksa Ordu otobüs seferleri ile rahatlıkla şehre ulaşabilirsiniz.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist  ordu'da öğrenci olmak 3

  Ordu ilimiz Doğu Karadeniz Bölgesinin en kalabalık şehridir. nüfusu kalabalık olmasına rağmen gece hayatı pek kalabalık değildir. Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak sahil kenarında bulunan mekanlarda geçmektedir. İlimizde çok az sayıda bar ve disko bulunur.

univerlist  ordu'da öğrenci olmak 4
Ordu’da  ÇAMBAŞI KAR FESTİVALİ, ULUSLAR ARASI ÇOÇUK VE GENÇLİK TİYATRO FESTİVALİ ,UÇURTMA ŞENLİĞİ, ULUSLAR ARASI ÇINAR FESTİVALİ, ALTIN FINDIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, OFRAD VE BİSİKLET GEZİLERİ, GENÇLİKYARIŞMALARI gibi birçok aktivite bulunmaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..