Blog

Oyun - Film Endüstrisi Karşılaştırma

Oyun - Film Endüstrisi Karşılaştırma

2000 kuşağından önceki neslin büyük bir kısmı filmlere olan ilgisi daha falza olurken, yeni neslin hem oyun hem film ile iç içe olduğunu söylemek doğrudur. İki sektörün de hızına yetişmek artık imkansız gibi görünüyor. Kafamızı başka yöne çevirdiğimiz anda, adını bile duymadığımız onlarca yapım ile karşı karşıya kalıyoruz. İki sektör de yatırımlarını ve hızlarını artırmaya devam ediyor. İstatistiklere bakıldığında oyun sektörünü önde görüyoruz. Peki bunun sebepleri nedir, bu istatistikler nelerdir ve gelecekte nerelerde olacaklar?

Entertainment Software Association’ın 2016 verilerine göre video oyun endüstrisi ABD’de 30.4 milyar dolar kazanırken film endüstrisi ise oyun endüstrisinin yarısından az olarak 11.6 milyar dolar kazancına ulaşmıştır. Her ne kadar film sektörü yaklaşık 20 milyar dolar geride kalıyor gibi görünse de film sektörünü küçümsememizi sağlayacak kadar düşük değildir hala pazardaki büyük ağırlığı ile yerini koruyor.


Film Endüstrisi

Hindistan film endüstrisi yıl içerisinde en çok film çıkarması ile bilinmektedir, şuana kadar 3.5 milyar adet bilet satıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu sayı Hollywood için 2.6 milyar adet bilettir.

Hollywood, dünyada en büyük, en eski, ve kazanç oranı en yüksek film endüstrisidir. 2019 yılında film sektörü 35.3 milyar dolar hasılat elde etmiştir.

Eğlence sektörünün, yüksek sıralarda bulunan film endüstrisi, pazar hacmini büyütmeye ve yeni projeler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. 2021 yılında 53 milyar dolar hasılat hedeflenmektedir.


Oyun Endüstrisi

Oyun pazarının en geniş ve en büyük olduğu ABD, oyun firmaları ile sektöre çarpıcı, yenilikçi ve en önemlisi büyük paralar kazandıran projeler çıkarmaya devam ediyor. Rockstar gibi her çıkardığı yeni oyun ile birlikte dünyayı sallayan bir markaya da sahipler.

Oyun sektörü artık eskisi gibi PC kullanıcılarının elinde olan bir sektör olmaktan uzaklaşıyor. Konsol kullanıcıları, popülaritesini her geçen gün artıran mobil oyunlar ve yeni teknolojilerle gelişmeye devam eden sanal gerçeklik (VR) aparatı ile dallara ayrılıyor.

Oyun endüstrisi 2018 yılında 138.7 milyar dolar para üretti. Bu sayı 2019 yılında 152.1 milyar dolar olurken dünya çağında kullanıcı sayısı da 2.5 milyar kişiye ulaştı.  2021 yılında oyun endüstrisinin 180 milyar dolar hasılat getirmesi bekleniyor.


Avengers: Endgame vs Grand Theft Auto 5

2019 yılında vizyona giren Avengers: Endgame en çok gişe yapan film rekorunu elinde tutuyor bunun dışında en çok izlenen beşinci film rekoruna da sahip. Filme ayrılan bütçe 356 milyon dolar olurken gişe hasılatı ise 2.8 milyar dolar olmuştur ve bununla birlikte Avatar filmini geride bırakmıştır.

2013 yılının PS3’e, 2014 yılında PS4’e, 2015 yılında ise Windows’a çıkan 2020 yılında bile hala büyük oyuncu kitlesini korumaya devam ediyor. Oyunun yapımına ayrılan harcama 256 milyon dolar olurken, 2017 yılında ABD’de 85 milyon adet kopya satar en çok satılan ve kâr elde edilen oyun olmuştur.  Geçtiğimizin beş yılın ardında 6 milyar dolar gelir elde ederek eğlence sektörünü salladı. Bu gelir ile birlikte ‘’En Çok Kazanan Medya Ürünü’’ unvanına da sahip oldu.


Genel Sonuç

Oyun ve film sektörü arasındaki rekabet her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Her ne kadar oyun sektörü şimdi ve gelecekte aradaki mesafeyi açacak gibi görünüyor olsa da film sektörününde yarıştan kopacak gibi görünmüyor. İki sektörün içerisinde bulunan şirketlere her geçen gün yenileri ekleniyor ve yatırımcıların destekleri durmak bilmiyor. Benim düşünceme göre aradaki farkın ne kadar büyüyeceğine sanal gerçeklik (VR) ile belirlenecek. İki sektörün de kıran kırana birbirleri ile yarışa girmesi, bir yılda onlarca film ve oyun görmek biz müşteriler için avantajlı bir durum oluşturuyor. Yani kısacası bu yarışın asıl kazananı biz kullanıcılarız.


Film Endüstrisi Rekor Kıran Filmler Listesi


Oyun Endüstrisi Rekor Kıran Oyunlar Listesi


Oyun ve Film Endüstrisinin Geleceğine Bakabileceğiniz Grafikler


 


Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Video_game_industry

https://nerdist.com/article/top-selling-video-game-all-time/

https://techjury.net/stats-about/gaming-industry-worth/#gref

https://en.wikipedia.org/wiki/Film_industry#Economics

https://www.statista.com/

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • babanaptin953
    Emre Yavuz Derinsu08 Şubat 2020 22:26

    Bilgiler için çok teşekkürler. Elinize sağlık.

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..