Blog

Oyun Geliştiricisi Nasıl Olunur? Oyun Geliştiricileri Ne İş Yapar?

Oyun Geliştiricisi Nasıl Olunur? Oyun Geliştiricileri Ne İş Yapar?

Oyun Geliştirici olmak oldukça zor fakat bir o kadar da cazip bir kariyer. Doğduğundan beri kod yazmışsın ya da baş parmağın yeterince uzun olduğundan oyun oynuyorsun, biraz keşif yapmanın zamanı gelmiştir.

Bu iş profili rehberi oyun geliştiricilerin yaşamlarına bir göz atacak. Perdeyi aralayacağız ve kitleler için neyin eğlenceli hale geldiğini göreceğiz.


Video Oyunu Geliştiricisi Nedir?
video oyun geliştiricisi

Oyun geliştiricileri, sizin gibi matematik, bilgisayar veya yaratıcı sanatlar becerisine sahip insanlardır. Zamanlarını programlama ve oyunlar geliştirmek için harcıyorlar. Buna programlama konsolu, bilgisayar ve mobil video oyunları da dahildir.

Kalıcıdırlar, biraz şanslılar ve video oyunları geliştirmek için işe alınabiliyorlar.

Ayrıca yalnız uçan programcılar. Geliştiricilerin parmaklarının ucunda hiç olmadığı kadar ücretsiz, erişilebilir programlama araçları var.

 


Bir Oyun Geliştiricisi Ne Yapar?
video oyun geliştircisi nedir ne iş yapar?

Adından da anlaşılacağı gibi, oyun geliştiricileri oyunları “yapmak”.

Ama bundan daha fazlası var. Onlar da oyunlar tasarlar, programlar ve test ederler.

Bir oyun geliştiricisi olarak farklı yolları takip edebilirsiniz.

Yollardan biri indie oyun geliştiricisi. Bu, bir oyun inşa etmek ve kendin satmak için tek başına veya küçük bir takımda çalışmayı gerektirir. Bu rolde, oyun geliştiricinizin görevleri uzağa yayacaktır. Oyunun daha birçok unsurundan siz sorumlu olacaksınız.

Diğer yol ise bir oyun geliştirme stüdyosunda iş bulmak. Oyun geliştirme şirketlerinin büyüklükleri küçükten büyüğe değişmektedir. Her geliştirici aynı proje üzerinde aynı anda çalışmayacak - farklı büyüklükteki takımlarda çalışmayı bekleyebilirsiniz.

Daha büyük bir oyun şirketi ile oyun geliştiricileri daha uzmanlaşmış bir yöne gitme şansına sahipler. Takımın her üyesi oyunun farklı bir alanına odaklanacak.

Ayrıca, şirket içinde kendilerinin yapabilecekleri becerilere sahip olmayan şirketler için serbest çalışabilir, oyunlar veya uygulamalar tasarlayabilirsiniz.

Video oyunu geliştiricileri, yetenekleri ile geniş ya da derin gitme seçeneğine sahiptir. Belirli bir sistem için oyunlar geliştirmek istiyorsanız (örneğin, yalnızca XBox One veya Android), bunu yapabilirsiniz. Ayrıca belirli bir oyun türünde de uzmanlaşabilirsiniz (yani, gerçek zamanlı strateji oyunlarının veya aksiyon macera oyunlarının kraliçesi olun).

Uzmanlık mümkün olsa da, daha büyük bir ekibin parçası olarak çalışırken daha mantıklı olma eğilimindedir. İşvereninizin PS4 limanında çalışmanıza ihtiyacı varsa ve bilgi birikiminiz varsa, hayır diyebilecek bir durumda olmayabilirsiniz.

Serbest çalışırsanız uzmanlaşma da mümkündür. Genellikle önerilir, çünkü çok iyi bir şey yaptığınızda, işinizi büyütecek müşterileri bulmak daha kolaydır. Eğer şirketim hayvanları içeren iOS için hızlı bir oyun kurmak istiyorsa, kimin seçimini yapalım?

Beş yıllık deneyime sahip “video oyun programcısı” veya
“Hayvan tabanlı oyunlarda uzmanlaşmış iOS uygulama geliştiricisi”

Hiçbir tecrübenin listelenmemesi umrunda bile değil, şirketimizin tam ihtiyacını karşılayabilecek bir freelancer görüyoruz.

Kariyerinizin sizi nereye götürdüğüne bağlı olarak, öğretim fırsatları veya konuşma fırsatları alabilirsiniz. Dünyanın her yerinde ev sahipliği yapan ve her zaman farklı oyun organizasyonları ve oyun tasarım konferansları var. Düzgün bir oyun fikriyle karşılaşırsanız, fikri bu eksilerde kullanmak zamanın büyük bir faydası olabilir.

Hangi oyun geliştirme dalını takip etmek istediğinize bakmaksızın, kesin olan bir şey var: Hiçbir şey yapmadan oraya varamazsınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..