Blog

Özgeçmiş ve CV Arasındaki Fark Nedir?

Özgeçmiş ve CV Arasındaki Fark Nedir?

Üniversiteden mezun olduktan sonra ya da halihazırda öğrenci iken çeşitli kurumlara başvurular yapar ve iş hayatına minik bir giriş yapmış oluruz. İşte bu durumlarda kişi, kurum ya da kuruluşların bizim hakkımızda ön bilgi sahibi olması için birtakım dökümanlar sunmamız gerekir ki işte burada "Özgeçmiş" ve "CV" adlarını sıkça duyarız. Peki bu iki kavram da aynı anlama mı geliyor yoksa bizler öyle mi sanıyoruz?

İş ilanlarını ararken, bazı işverenlerin özgeçmişini tercih ederken, bazı işverenlerin CV istediklerini fark etmiş olabilirsiniz. Her ikisi de bu belgelerin iş başvurularında kullanılmasına rağmen, bu belgelerin birkaç uzak farkı vardır. İşiniz için belgelenen hak için hazırlanmanıza yardımcı olmak için, özgeçmiş ve CV arasındaki bazı açıklamalar aşağıdadır.

 CV (Curriculum Vitae) nedir?
CV ile özgeçmiş arasındaki fark nedir? 1
Bir insanın yaşamı boyunca çevrilebilecek Latince bir ifadedir. Sadece kariyer geçmişinizi değil, eğitiminizi, aldığınız ödülleri, bağışları veya bursları, araştırmaları, akademik projeleri veya yayınları paylaşan ayrıntılı bir belgedir. Giriş seviyesi adayları için CV özgeçmişten daha uzundur ve iki ila üç paragrafa kadar sürebilir. Benzer şekilde, orta seviye adaylar için, özellikle çok sayıda yayını toplayan çok daha uzun olma eğilimindedir. CV'nize odaklanmanın öne çıkmanıza nasıl yardımcı olacağını aşağıda bulabilirsiniz.

CV'ler profesyonel referanslar, kurslar, saha çalışması, araştırma projelerinizin tanımlanması ve teziyle ilgili daha fazla bilgi içerir. Ayrıca, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı ve becerilerinizi ve olumlu özelliklerinizi içeren kişisel bir profili listeleyebilir.
 Bir CV özeti:

Bu CV özeti bir ila iki sayfa uzunluğunda olmalı ve gerçek özgeçmişinizin yoğunlaştırılmış bir versiyonu olmalıdır. Becerilerinizi ve kalifikasyonunuzu anında okuyucuya ileten bir şey olmalıdır. Bu nedenle, bazen büyük şirketler başlangıçta özellikle başvuru sayısı yüksek olduğunda bir sayfalık CV özeti istemektedir.

CV'nize bilgileri eklemek söz konusu olduğunda, adınızı, irtibat numaranızı, eğitim bilgilerinizi ve tecrübelerinizi yazarak başlamanız gerekir. Ayrıca araştırma ve öğretim deneyiminizi de içerebilir. Hibeleri ve arkadaş gruplarını, meslek birliğini, lisansları ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili diğer bilgileri ekleyebilirsiniz. Bu 9 şeye dikkat ettiğinizden emin olun ve CV'nize koymaktan kaçının.

CV'nin Önemi:

Bir iş ilan edildiğinde, işverenlere istenen pozisyon için sayısız özgeçmiş verilir. Bu nedenle, dikkatlerini çekmek için CV'de iyi bir izlenim yaratmak önemlidir. Çoğu insan iyi bir CV oluşturmak için zaman harcamaz ancak iyi bir CV ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterir. CV'nin kalitesi sizi diğerlerinden farklı kılar.
 


 

Özgeçmiş nedir?
CV ile özgeçmiş arasındaki fark nedir? 2

Özgeçmiş terimi, onu öz veya özete çeviren bir Fransız özgeçmişinden gelmektedir. Temel olarak kariyer geçmişinizi, becerilerinizi ve eğitiminizi özetleyen bir belgedir. İlgili meslek birliğini veya yapmış olabileceğiniz gönüllü çalışmaları içerir. Aynı zamanda mesleki hedeflerinizi paylaşan objektif bir ifadeyi içerir. Özgeçmişinizi oluştururken özgeçmişinizde göze çarpan bu etkileyici 8 kelimeyi arayın.

Özgeçmişin Önemi:

Özgeçmişin önemi asla küçümsenmez, çünkü sizinle işveren arasında bir köprü görevi görür. İlk izlenimi yapmak için özgeçmişinizin kalabalığın arasından sıyrılması ve işveren gözünde hatırlamanız önemlidir. En iyi kişileri seçmek için özgeçmiş olmak gerekiyor, çünkü şirketler her adayla görüşmek için yeterli zamana sahip değil. Bir özgeçmiş, bir adaydan çok önce işveren masasına ulaşır. Şirketler daha sonra adayın şimdiye kadar yapmış olduğu işlerden geçiyor ve gereklerine uyup uymadığını görüyor. İyi yazılmış bir özgeçmişiniz olduğunda, röportaj için çağrılmadan önce işinizin yarısını bile yapar.

Öyleyse özgeçmişiniz yoksa özgeçmişiniz yoksa, diğerine de ihtiyacınız olacak. Bir çok yönden bir CV daha ayrıntılıdır çünkü ek bilgi parçalarına sahiptir. Tüm bilgileri öğrendikten sonra bir özgeçmiş oluşturmak için çok fazla çalışma gerektirmez. İlgilendiğiniz iş için doğru belgeye sahip olmanız ve her iki seçeneği de elinde tutmanız gerekir; böylece iş ilanı ne isterse hazırlanırsınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..