Blog

özyeğin üniversitesi endüstri mühendisliği tercih etmek

Özyeğin Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği Okumak

Merhaba UniverList ailesi ben Efe Şen. Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bugün sizlere okulum Özyeğin Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği okumaktan bahsedeceğim. Bu yazının da özellikle şu günlerde içinde bulunduğumuz tercih dönemine yakışacağını,fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Öncelikle tercihlerinizle ilgili olarak kendimden kısaca örnek vermek isterim. Ben Özyeğin Üniversitesi'ni tercih ederken aslında direkt olarak bu okulu istemiyordum. Tercih dönemindeki süreç beni dolaylı olarak okuluma yönlendirdi. Burada bir tanıdığımızın tavsiyelerine kulak verdiğimi belirterek, doğru bir tercih yapmama sebep olduğu için kendisine de sevgilerimi gönderiyorum. Demem o ki tercihinizi yaparken tek başınıza karar vermeyin. Danışın,araştırın ama nihai kararı kendiniz verin.

Özyeğin'de Endüstri Mühendisliği okumayı 3 başlık altında inceleyeceğim. 

Akademik Kadro

Eğitim kadromuzun büyük bir çoğunluğunu, akademik anlamda kendilerini ispatlamış, kariyerlerinin bir bölümünü mutlaka yurt dışında geçirmiş, sektörel deneyimleri olan eğitmenler oluşturur. Bu anlamda sizi iş hayatınıza hazırlayacak donanıma sahip olduklarını  söyleyebilirim. Paylaştıkları ofis saatlerinde odalarını ziyaret edebilir,ders içi ve ders dışı sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Soru çözümü ve konu anlatımı için  asistanlarla da iletişim kurabilirsiniz. Hocalarımızın farklı disiplinlerde ve sektörlerde iş tecrübeleri olması yetenekleriniz doğrultusunda doğru alana yönlenmenize yardımcı olacaktır. Özyeğin'de akademik kadro ile öğrenci arasında bir perde bulunmuyor. Bunu fırsata çevirmek,yararlanmak sizin elinizde.

 

Ders İşlenişi ve Sınavlar

Zorunlu ortak dersler (tarih, türk edebiyatı..) hariç eğitim dili ingilizcedir. Ders esnasında sizin de buna uygun davranmanız ve etkileşiminizi İngilizce sürdürmeniz beklenir. Genel olarak endüstri mühendisliği , matematikle aranız iyiyse diğer mühendisliklere göre sizi daha az zorlayacaktır. İlk senelerinizde temel mühendislik dersleri alırsınız. İlerleyen yıllarda ise seçmeli derslerinizle ilgi alanınızı belirlemeniz ve bu alanda eğitiminizi şekillendirmeniz beklenir. Seçmeli ders havuzu oldukça geniştir, ama o dönem hangi dersin açılacağını talep belirler, almak istediğiniz bir dersi her dönem bulamayabilirsiniz. Herhangi bir kayıp yaşamamak adına ders programınızı özenle planlamanızı ve ilgili sekreterliğe danışmanızı öneririm. Derslerin büyük bir çoğunluğunda curve(çan sistemi) uygulanır, sınavlar zor da olsa harf notunuz sınıfın geneline oranla belirlenir. Herhangi bir dersten kaldığınızda bütünleme sınavına girebilir(finalden daha zor olması sebebiyle tavsiye edilmez), 18 krediye kadar yaz okulu yapabilirsiniz(yaklaşık 3ders). Bunun dışında her dönem sonu ders değerlendirme formu doldurulur. Dersin eğitmeni ya da içeriğiyle ilgili yaşadığınız herhangi bir sorunu burada paylaşabilir, mantıklı eleştirilerin ciddiye alındığından emin olabilirsiniz. 

 

Sosyal İmkanlar

Okulumuzun en çok şikayet edilen özelliğinin konumu olduğunu söyleyebilirim. Şehir merkezinden oldukça uzak olmamız sebebiyle en azından yürüyüş mesafesinde kampüs dışında zaman geçirebileceğiniz bir alan maalesef yok. Daha verimli ve eğlenceli zaman geçirebilmek adına öğrenci klüplerinde aktif rol almanızı öneririm. Çok fazla öğrenci kulubü mevcut, ilgilendiğiniz alanda bir kulüp yoksa ve kitlenizi oluşturduysanız yeni klüp açmak için yönetimle iletişime geçebilirsiniz. Kampüste çok sık etkinlik düzenlenir, etkinlik takvimine My Ozu app’i üzerinden ulaşım sağlayabilir katılımcı olmak için kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Okulun fiziki imkanlarının genişliğiyle beraber sosyal ortamı da oldukça iyidir. 

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Eğer Özyeğin Üniversitesi'ni tercih ederseniz belki kampüste karşılaşırız,neden olmasın ? 

Tercihinizi yaparken size yardımcı olması adına UniverList Tercih Botu harika bir araç. Özyeğin Üniversitesi dahil olmak üzere tüm üniversiteler hakkında detaylı ve kolay inceleme yaparak tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..