Blog

pir ile psikoloji arasındaki farklar

PDR ile Psikoloji Bölümü Arasında Ne Gibi Benzerlikler Var?

Son yılların istatistiklere göre özellikle kadınlar tarafından yoğunlukla tercih edilen bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü ile ilgili akıllarda daima bir soru işareti uyanıyor. "Bu bölümü okuyunca acaba bizler psikolog mu oluyoruz ?" sorusunun cevabı kesinlikle "Hayır" dır. Çünkü o unvanı alabilmek için Psikoloji mezunu olmanız gerekir. Ve bu iki bölümün karıştırılması aslında tuhaf karşılanamaz çünkü ikisinin de temelinde psikoloji var fakat bir tanesi anabilim dalı iken bir diğeri de bu dalın belli bir alanında çalışmayı amaçlayandır. 
Kısaca;

Psikolojik danışmanlar 4 yıl PDR eğitimini alan kişilere denir.
Psikolog ise 4 yıl Psikoloji eğitimi almış olan kişilere denir.

Psikoloji Bölümü

Psikologlar, genel olarak psikoloji bilimi üzerine uzmanlaştıkları için akademisyenlik konusunda yönelimi çok fazla sergilerler. Öte yandan danışmanlık vermeyi , kamu kuruluşlarında hizmet verme konusunda da tercihleri söz konusu olur ve bu yüzden PDR bölümü ile iş alanı konusunda bir çakışma yaşarlar. Öte yandan Psikoloji bölümünden mezun olan insanların yönelmiş olduğu bir başka konu ise çok alakasız ama müzik. Özellikle söz yazarlığı konusunda ciddi başarılarının olduğu ortaya çıkmış olup ülkemizde ve dünya çapında da bu konuda örnekler söz konusu.

PDR yani Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümü

PDR mezunu olan arkadaşlar genellikle okullarda yada eğitim kurumlarında görev almakla birlikte danışman olarak farklı alanlarda da çalışabilirler. Hasta kimselerden ziyade psikolojik sağlığı yerinde insanlara hizmet verirler. Bu kişilere danışan adı verilir. Okulda, meslek hayatında yada özel yaşamında uyum problemi yaşayan veya başarısız olan insanlar ve aileleriyle görüşür. Problemi çözmeyi amaçlamazlar , danışana rehberlik ederek kendisinin çözmesini sağlarlar. Bu problemlerin kaynaklarını ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bunun dışında testler uygularlar, grup yada bireysel terapiler uygularlar. Danışanların ilgi, kişilik ve yeteneklerine uygun şekilde yönlendirme yaparlar.

Bu iki tanımlama arasında yakalamanız gereken fark kesinlikle ama kesinlikle "çözüm" olmalıdır. Çünkü süreçlerin takibi ve çözüme ulaşması durumu psikologlar için önemlidir.

Son yıllarda eğitim konusunda değişen yükümlülükler ve kaideler her iki bölüm mezunlarının da kendilerine çalışma alanı yaratabileceği konusunda yeterlidir. Bu yüzden bu bölümlere odaklanmak istiyorsanız kendinizi geri çekmenizi gerektiren bir tehlike söz konusu değil.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..