Blog

Plastik Cerrahı nasıl olunur? Plastik Cerrahı Ne İş Yapar?

Plastik Cerrahı nasıl olunur? Plastik Cerrahı Ne İş Yapar?

Plastik cerrahi, son yıllarda keyfi kısmı ile daha fazla öne çıkmış olsa da mecburi olarak da oldukça fazla talep gören bir tıp alanıdır. Tıbbın en yeni ve bir o kadar da hızlı gelişen branşı olan estetik cerrahi, bilinenin aksine sadece yüz gerdirme ya da silikon takmak ya da yağ eklemek ile alakalı değildir.


Estetik Cerrah Görevleri


Açılan yaraların estetik bir görünüm ile dikilmesinden, ameliyathanede gerçekleştirilen bıçak işlemlerinin düzgün yapılmasına ya da herhangi bir hastalık söz konusu olmadan kişinin kendi isteği doğrultusunda yapılan işlemlere kadar her türlü işlemi yapmak estetik cerrahın görevidir.
 


Estetik Cerrah Eğitim Süreci ve Aşamaları

plastik cerrah

Tek bir tanımla anlatılması pek mümkün olmayan plastik cerrahlığı pek çok farklı ameliyatta hatta en basit örnek ile yarayı dikmek için dahi ihtiyaç duyulan bir alandır. Plastik Cerrahı olmak için İntern (stajyer) dönemi olarak adlandırılan tıbbın 6. sınıfı uzmanlaşma alanında bu kararı vermek gerekir. Kişi iyi düşünmeli ve uzmanlık alanını iyi belirlemelidir. Neticede hayatının geri kalanında yapacağı meslek olacak ve keyif almak en önemlisidir. 

plastik cerrahların görevleri

Estetik cerrah olmak isteyen bir kişi tüm cerrahlıklarda olduğu gibi ya da tüm uzmanlık alanlarında olduğu gibi KPDS’ye ve (TUS)'a girmeli sonrasında da istediği bölüm için gereken puanı almalıdır . Açılan kadrolar uzmanlık alanlarında çok olmadığından aldığı puanın yüksek olması gerekmektedir. TUS’ta başarılı olan kişi 5 yıl asistanlık yapmak üzere eğitim almaya başlar. Özellikle ilk 2 senede ağırlıklı olan teorik anlatım son seneler yerini pratik uygulamaya bırakarak kişilerin mesleklerine uygulamalı olarak yapılan dersler yardımı ile hazırlanmasını sağlamayı amaçlar. Hazırlanan tez kabul edilince asistanlık dönemi biter ve girdiği sınavda başarılı olan kişi Estetik Cerrah ya da Plastik Cerrah unvanı kazanır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..