Blog

eczacılık

Popüler Mesleklerden Eczacılık

Doktorların yazısını okuma dersi almasalar da bu derde deva olan muhteşem olan insanlar,eczacılar ! Tedavi sürecimizdeki ilaçları bize veren,kullanımlarını anlatan beyaz önlüklü kalabalık bir ekiple çalışan eczacıların üniversite tarafına,eczacılık bölümüne bir göz atalım mı ? 

Öncelikle eczacılık 2017 taban puanlarına baktığımızda Yeditepe,Acıbadem ve Hacettepe Üniversitelerinin ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Eczacılık okumayı düşünen arkadaşlar için soruyorum. Sizin hedefleriniz arasında bu okullar yer alıyor mu ?

 

Eczacıların çalışma alanlarına bakacak olursak sadece bir eczanede çalışma zorunlulukları yok. Laboratuvarlarda,ilaç endüstrisindeki şirketlerde,tanıtım ve araştırmacı olarak kurum ve kuruluşlarda çalışabiliyorlar. Yani ilaç neredeyse başından sonuna eczacılar orada bulunabiliyor. Söylemeden de geçmeyeceğim her bölüm mezunu gibi eczacılar da akademisyen olabiliyor :)

 

Lisans programında tahmin edersiniz ki ağırlıklı olarak sayısal alandan dersler verilmekte. Kimya,matematik,biyoloji ve fizik başı çeken dersler. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Genel olarak sağlık bilimlerinde bunun olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen çoğu okulda bölüm öğrencileri staj yapmaktadır. Bu kapsamda eczane,hastane ve endüstride staj yapabiliyorlar.

 

Mezun olduğunuz da eczacı ünvanına sahip oluyorsunuz. Eczacı olmanın da toplumumuzda prestij sahibi bir şey olduğunu söylemek gerekir. Özellikle aileler için popüler mesleklerdendir. 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..