Blog

Psikoloji Okuyanların İzlemesi Gereken 5 Kült Film

Psikoloji Okuyanların İzlemesi Gereken 5 Kült Film

1. Kuzuların Sessizliği (The Silence of The Lambs)

1991 yılında perdeye yansımış olan önemli ve bilinen psikolojik-gerilim filmi olan Kuzuların Sessizliği izleyenleri sağlam senaryosuyla derinden etkilemekte. Yeni bir FBI ajanı olan Clarice Starling, kaçırdığı insanların derilerini yüzerek cinayet işleyen bir psikopat katilin elinde olan bir kadını kurtarmaya çalışır. Bunu yaparken sıkı gözetim altında olan bir mahkum, başka bir psikopat olan Doktor Hannibal Lecter'dan yardım almalıdır. Doktor Lecter çok zeki bir adamdır. Ajan Starling onun güvenini kazanmalı ve ona yardım etmesini sağlamalıdır.

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Anthoney Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Ted Levine

2. Cinnet (The Shining)

Stephan King’in aynı eserinden 1980 yılında sinemaya uyarlanmış ve başarı yakalamış olan Cinnet filmi yazar Jack Torrance’nin kış sezonu kapalı olan Overlook Hotel’inin bakımı için ailesiyle taşınmasını konu almakta. Jack Torrance’nin gördüğünü ve yaşandığını ileri sürdüğü doğaüstü olayların aile üzerindeki etkilerini  bu olaylarla başka bir adama dönüşmesini ve aklını kaybetmesini konu alır. Filmin çekildiği asıl hotel olan The Stanley Hotel bir çok misafirinin konaklamalarından sonra yaşadıkları doğaüstü olayları anlatmalarıyla ünlenmiştir.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

3. Amerikan Sapığı (American Psycho)

2001 yılında seyirciyle buluşan Amerikan Sapığı zengin bir ailede yetişmiş, çevresindeki kadınlar tarafından beğenilen erkekler tarafından kıskanılan işinde başarılı olan Patrick Bateman'i anlatmaktadır. Bu kadar başarıya ve beğenilmeye rağmen herkesin bir haber olduğu bambaşka bir tarafı vardır. Ona zevk verdiği için sebepsizce insanları öldüren ve onlardan birer parça saklayan bu adamın bakış açısıyla görüyoruz. Yaşadığı hazzı ve bunu yapma sebeplerini bunun bir akıl hastalığı mı yoksa amaçsızlıktan gelen bir durum mu oluşu sorusuyla izliyoruz.

Yönetmen: Mary Harron

Oyuncular: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto

4. Sapık (Psycho)

1960 yılında çekilmiş ve bir başyapıt kabul edilen Sapık filmi herkesin bir yerlerde gördüğü duşta çığlık atan kadının var olduğu filmdir. Bir firmada sekreterlik yapan Marion Crane'e patronuna vermesi için bir miktar para emanet edilir. Fakat Marion parayı alıp yola çıkar. Kaçtığı fark edilen Marion sevgilisiyle buluşmaya karar verir ve geceyi bir otelde geçirecektir. Otelin danışmasında olan ve sahibi olan Norman Bates ile biraz sohbet eder. Bir süre sonra Norman da gariplikler olduğunu fark eder. Norman çift kişilikli bir akıl hastasıdır. Muhteşem yönetmeni sayesinde çok güzel ve beklenmedik noktaları izleyici etkilemektedir.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh

5. Siyah Kuğu (Black Swan)

2011 yılında büyük yankı uyandırmış olan Siyah Kuğu, New York'da yaşayan başarılı balerin Nina'yı anlatmaktadır. Kuğu Gölü balesini yeniden sahneye koyacak olan yönetmen Thomas Leroy hem beyaz kuğunun saflığını ve zarafetini aynı zamanda siyah kuğunun kötülüğünü, şehvetini ve tutkusunu aynı balerinin canlandırmasını istemektedir. Nina bu iki rol için çok fazla hırslıdır. Çünkü bir rakibi vardır. Sürekli daha iyi olmaya çalışması kafasındaki hayal ve gerçeği birbirinden ayırmakta zorlanmasına sebep olacaktır.

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Winona Ryder

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..