Blog

Psikoloji

Psikoloji Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 8 Film

     Derslerde anlatılan psikolojik rahatsızlıkların, o kişileri ve çevrelerini nasıl etkilediğini gözlemleyebileceğin, izlemen önerilen filmler 
12 Kızgın Adam (12 Angry Men)
Tür: Dram (1957)
Tema: Sosyal, ahlaki gelişim.
Oyuncular:Henry Fonda, John Fiedler
Konu: Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürmekten cinayetle suçlanmaktadır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak, cinayetin işlendiği odada bulunur. Gencin mahkemeye sunduğu zayıf savunmasının yanı sıra, olanları duyduğunu iddia eden pek çok tanık vardır. 12 jüri üyesinden yalnızca 8 numaralı jüri üyesi Davis’e inanmış ve onu suçsuz bulmuştur. Suçlu bulunması halinde idama mahkûm edilecek olan Davis, jüri üyelerini ikna etmek zorundadır. Bu ikna süreci boyunca her birinin verdiği “suçlu” kararının arkasında yatan temel nedenin jüri üyelerinin kişisel sebeplerinden kaynaklandığını keşfeder.
Öneren:Dr. Lara Ault
ÖnermeNedeni:Film, sosyal psikoloji alanında muazzam dersler ve değerler içeriyor. Önyargı, öfke, sürü psikolojisi, ikna olmak gibi temel insan davranışlarını ele almış.

28 Gün (28Days)


Tür: Dram, Romantik, Komedi (2000)
Tema: Madde bağımlılığı, Alkolizm
Oyuncular:Sandra Bullock, Viggo Mortensen, Dominic West
Konu: Sandra Bullock, kız kardeşinin düğününde alkolü fazla kaçırır. Düğünden limuzini çalıp bir de üstüne kaza yapınca polis önüne iki seçenek sunar. Ya hapis yatacaktır ya da rehabilitasyon merkezine gidecektir. Başta kabullenmediği alkolikliğini, orada edindiği çevre sayesinde kabullenip hayatını bir düzene sokmak için çabalamaya başlar.
Öneren:Dr. Glenn Lowery
ÖnermeNedeni: Bu filmde ciddi bağımlıların bile, işini iyi yapan danışmanların elinde çözümlenebileceğini konu alıyor.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)Tür: Dram (2001)
Tema: Psikoloji bozuklukları, şizofreni
Oyuncular:Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
Konu: Matematik dehası ve Nobel ödülü sahibi olan ama aynı zamanda zihinsel hastalıklarıyla boğuşan John Forbes Nash’ın hayatına dayanan bu film, En İyi Film’de dahil 4 dalda Oscar aldı.
Öneren:Dr. Antonio Laverghetta
Ö
nerme Nedeni: Film, şizofreni ile yaşayan bir kişinin hayatı ve acısı üzerine ışık tutuyor. Psikoloji öğrencileri Nash’ın, şizofreni teşhis etmek için kullanılan semptomların çoğunu sergilediğini, bu semptomların yoğunluğunu ve kişinin çevresindekileri nasıl etkilediğini göreceklerdir. Film ayrıca sosyal destek ve yardım almanın öneminin de altını çiziyor.

Kör Nokta (The Blind Side)
Tür:Biyografi, spor (2009)
Tema:Sosyal psikoloji, aile ilişkileri.
Oyuncular:Quinton Aaron, Sandra Bullock, Tim McGraw, Kathy Bates.
Konu:Zengin beyaz bir aile olan Tuohys’ların evlat edindiği, evsiz Afrikalı-Amerikalı Micheal Oher’in yaşanmış gerçek hikayesidir.
Öneren:Dr. Helen Oderinde
Önerme Nedeni:Kültürel ve ırksal farklılıklarda ki yanlış anlaşılmalar ve kurulan samimi köprüleri konu alıyor.

Bayan Daisy ve şoförü (Driving Miss Daisy)Tür:Komedi, dram (1989)
Tema:Sosyal psikoloji, gelişimsel psikoloji, yaşlanma, Alzheimer hastalığı.
Oyuncular:Tandy, Morgan Freeman, Dan Akroyd
Konu:Film, zengin Yahudi bir kadın olan Bayan Daisy Werthan’ın oğlunun artık annesinin araba kullanmaması için Hoke Colburn adında bir şoförü işe alması ile başlar. Bayan Daisy ve şoförü Hoke’un, farklılıklarının üstesinden gelip 25 yıl sürecek sevgi dolu bir arkadaşlığını konu alır.
Öneren:Dr. Antonio Laverghetta
Önerme Nedeni:Alzheimer hastalığına değinen bu film, sosyal psikolojik alanla ilgili bazı sorunları araştırıyor. Önyargının nasıl geliştiği ve nasıl aşılabileceği gibi. 

Akıl defteri (Memento)


Tür:Gizem, suç
Tema:Nöropsikoloji, hafıza kaybı
Oyuncular:Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
Konu:Film, hayatını eşinin cinayetinin izini sürmeye adamış, başarılı bir iş adamının hayatını anlatır. Eşinin cinayetini aydınlatmaya çalışan Leonard’ın, nadir rastlanan ve tedavisi olmayan hafıza kaybı vardır. Yakın zamanlı olayları (15 dakika önce nerede ne yaptığı gibi) unutur.
Öneren:Dr. Mark Benander
Önerme Nedeni:Filmde insan doğasının pek çok temel yönünü keşfetmekle doludur.

Bizim Dansımız (Save The Last Dance)

 

Tür: Müzikal, romantik
Tema: Sosyal psikoloji, ırklar arası ilişkiler, akran baskısı, şiddet.
Oyuncular: Julia Stiles, Sean Patrick Thomas, Kerry Washington.
Konu:Profesyonel bir balerin olma hayalleri olan Sara, annesini bir trafik kazasında kaybeder Chicago'da yaşayan babası Roy'un yanına taşınmak zorunda kalır. Şehir hayatının içinde dansa zaman ayıramaz ve hayallerini bir kenara bırakmak zorunda kalır. Kendisi gibi dans tutkunu siyah bir genç adamla tanışır. Sara ve Derek arasındaki ilişki ilerlemeye başladıkça ailelerinden ve arkadaşlarından tepki almaya başlarlar.
Öneren:Dr. Helen Oderinde 
Önerme Nedeni:Film, ergenlik çağları, ırklar arası romantizm ve çiftin başkalarıyla olan ilişkisi üzerine odaklanmıştır. İlişkilerini ön yargılar ve baskılardan korumak için verilen çabayı anlatır. 

Sıradan İnsanlar (Ordinary People)Tür:Dram
Tema:Aile ilişkileri, stresle başa çıkma, duygu-durum karmaşası, terapi
Oyuncular:Mary Tyler Moore, Timothy Hutton, Donald Sutherland, Judd Hirsch
Konu: Film, Jarrett ailesi büyük oğullarının ani ölümünden sonra, küçük oğullarının da suçluluk duygusu ile intihara kalkışmasından sonra normal hayatlarına geri dönmeye çalışan bir ailedir. Anne Boreth eski güzel günlerin özlemini çekerken baba Calvin’in aileyi bir arada ve ayakta tutma çabasını konu alır.
Öneren:Dr. Kevin Kieffer
Önerme Nedeni:Bu film, bir ailenin travma ile nasıl başa çıktığı ve aile kavramının çökmesi üzerine gerçekçi bir ışık tutmaktadır. Bir terapistin olumlu tavrının, Conrad ile babasının iyileşmesinde ki rolünün önemini gösterir.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..