Blog

PDR

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü hakkında bilmeniz gerekenler

          Her bölümün kişilerin önceliklerine göre değişen olumlu ve olumsuz yanları vardır. Ben de PDR öğrenciliğinde son yılını yaşayan biri olarak öğrencilik ve mezun olup çalışma yıllarına ilişkin bir özet paylaşmak istedim. Kişilerin öncelikleri dedik. Bunlar ilgi, değer ve yetenekler çerçevesinde gelişir. Ben bölümümün bu açılardan bana uygun olduğunu düşünüyorum.

 • Muhtemelen “PDR tercih edeceğim, okuyorum ya da PDR’den mezun oldum.” Diyen herkes “Ooo süper! Bir okula atanır, rahat edersin.” Lakırdısını duyar. Oysaki okullar psikolojik danışmanların çalışma alanlarından sadece biridir, ancak en yaygınıdır ve bir bilimin öğrencisi olup bu bilimin mesleğini icra ederken “rahat etmek/boş durmak” bir alanı seçerken kriter olamaz.
   
 • PDR Lisans Programı temel teorik psikoloji, temel teorik psikolojik danışma, teorik rehberlik hakkında dersler ve tüm bu derslerde öğrenilenleri kullanmayı gerektiren psikolojik danışma ve rehberlik uygulamalı derslerden oluşur.
   
 • Psikolojik danışma okudukça ve yaptıkça “insanı anlamak” yolunda adımlar atılır. Ancak bu yolun sonu yoktur.
   
 • PDR okumak için; insanlarla iyi iletişimler içinde olabilmek, insanlarla çalışabilmek, farklılıklara ve yeniliklere açık olmak, insanlara koşulsuz saygı duymak ve insanları koşulsuz kabul etmek, sabırlı olmak, yaşam streslerine karşı olumlu baş etme becerileri geliştirebilmek gerekir.
   
 • Mezun olunduğunda; devlet okulları ve özel okullarda, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, üniversitelerin psikolojik danışma birimlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda, Bilim Sanat Merkezlerinde, Adliyelerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, psikolojik danışma merkezlerinde, üniversitelerde akademisyen olarak çalışılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmak ekonomik olarak öğretmenlerden daha avantajlıdır, özel kurumlarda çalışmak ya da özel bir psikolojik danışma merkezi kurmak ise ekonomik açıdan devlet kurumlarında çalışmaktan genellikle daha avantajlıdır.
   
 • Ülkemizde henüz bir ruh sağlığı yasası yoktur ve bu nedenle psikolojik danışma hizmeti ile ilgili yasal boşluklar vardır. Bu noktada “etik” ilkelerden ayrılmadan ve sabırlı bir şekilde çalışma ve ruh sağlığı hizmetlerinin önemsenmemesine karşın mücadele etme motivasyonuna sahip olmak önem kazanır.
   
 • Engelli kişiler açısından da PDR öğrencisi ve mezunu olmak aynı anlamdadır. Tek fark toplumdaki önyargıların, her öğrencilik ve meslek yaşantısında belli oranda var olması. Ancak bu da “olumsuzluklarla baş etme becerilerine sahip olmak” vurgusu ile açıklanmıştır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..