Blog

RTS radyo televizyon sinema bölümü

Radyo Televizyon ve Sinema bölümü hakkında bilmeniz gerekenler -1

Üniversiteye hazırlanan sözel öğrencisinin en tedirgin yaklaştığı bölümdür “Radyo Televizyon ve Sinema” bölümü. Ama bu tedirginliğin yanında belki de en çekici bölümüdür de aynı zamanda ve bu yüzden tercih konusunda ciddi bir talep söz konusu. 


 Radyo televizyon ve Sinema bölümü diğer bir değişle RTS üniversite tercih dönemlerinde sözel öğrencileri tarafından en çok tercih edilen dolayısıyla sıralamalarda bu bölüme girebilmek için iyi bir puana ihtiyaç duyacağınız bölümlerden birisidir. Bu durum okuyacağınız üniversiteye göre değişir. Okumayı düşündüğünüz bu bölümde şehir seçiminiz üniversite seçiminiz çok önemli. İlk dört sıralarsak İstanbul Eskişehir İzmir Ankara derim. Bu şehirlerin puanları da malum tabi. Eğer bu bölümü okuyorsanız bir gazetenin medya ajansının televizyonun yanında yakınında coğrafi olarak merkezi bir konumda olmak zorundasınız. Olmasanız bile yatay geçiş düşünebilirsiniz düşünmelisiniz. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Yatay geçiş gayet yapılabilir bir eylem. Çünkü herkes ilk sene yatay geçiş yapıcam diye konuşur ancak okuduğu şehire ortama alıştıktan sonra hiç bişey yapmaz. En canlı örneği benim sanırım ama bir diğer yandan da Ege Üniversitesi’nde okuduğum için coğrafi konum kıstaslarına uyan bir yerdeyim aslında.


 RTS bölümünü okumaya kesin kararlı iseniz ve özel üniversitede okuma imkanınız varsa kesinlikle değerlendirin derim. Çünkü projelerinizi hazırlayabilmek için ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Özel okullarda devlet okullarına göre bu imkanlar daha fazla ve kolaylıkla ulaşılabilir bir durumda. 

Coğrafi konumdan bahsetmiştim. 
Yapacağımız iş özel sektör merkezli bir iş olacağı için üniversite yılları içinde bir çevre ediniyor ortaya ürünler çıkarıyor olmalısınız. Üretmiş olduğunuz her fotoğraf, kısa film, belgesel size diğerlerinin önünde bir artı kazandıracaktır. Üniversite yıllarında bu işleri yaparken boşuna zaman kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak set sırasında karşınıza çıkan her sorun size bir birikim olarak geri dönüyor. Çünkü her yerde kullandığımız ekipman çalıştığımız ekip ne kadar profesyonel olursa olsun benzer sorunlarla karşılaşıyoruz. 

 

 Şu an bu yazıyı okuyorsanız ve benim cümlelerim bir yerlerden tanıdık geliyor sizin fikirlerinizle örtüşüyorsa henüz tercih ve karar aşamasındasınız. Bu bölümü seçerken eğlenceli bölüm kolaylıkla sınıf geçiliyor diye hurafelere inanıp tercih etmeyin. Eğer yeteneğiniz, kendinize inancınız ve çalışma hırsınız yoksa okul size birşey katmayacaktır. Bir sonraki yazımda kararını vermiş medya sektörü adaylarına daha eğitim öğretim programı hakkında daha detaylı bir bilgilendirme yapacağım. Şimdilik hoşçakalın.

Recep Kaya 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..