Blog

rtf okuyacaklara tavsiyeler

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler -2

Tekrardan merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımda sizlere RTS Bölümü, şehir seçimi ve bölüm tercihiniz hakkında bilgiler vermiştim. Şimdi de sizlere biraz bölümün artı eksi yönlerinden bahsetmek istiyorum. Her okulda farklı mıdır bilmiyorum bu yüzden ben kendi okulumdan yani Ege üniversitesinden bahsedeceğim.Öncelikle RTS Ya da aynı işlevde ancak farklı isimlerde olan sinema bölümü , görsel sanatlar, görsel tasarım gibi bölümler de içerik olarak hemen hemen aynı derslere sahip. Bu bölümler güzel sanatlar fakültesi ve iletişim fakültesi bünyesindeki bölümlerdir. Ben iletişim fakültesi mezunuyum ancak güzel sanatlar fakültesinde okumanız iletişim fakültesine göre daha avantajlı. İletişim fakültelerinin dezavantajı (duruma göre değişir) bütün dersleri genel olarak herkese uygulamaları ancak 9 Eylül Üniversitesin’de okuyan arkadaşlarımdan biliyorum orada kamera, ses, senaryo gibi ekiplere ayrılarak eğitim veriliyor. Dolayısıyla içinde olmak istemediğin bir bölümün dersini zorla görmüyorsun. İçinde bulunmak istediğin alanda uzmanlaşma fırsatın daha fazla oluyor. Güzel sanatların dezavantajı ise yetenek sınavı dışında anlamsız bir şekilde sizin önünüze geçebilecek insanlar.Ben 2013 yılında İletişim fakültesine başladım ve açıkçası sınıf arkadaşlarımdan bir farkım vardı. Ben daha önce müzik ve ses ile ilgili olduğum için Ses konusunda uzmanlaşmak istedim. Ama bir tek bu konuda ben vardım sanırım. Bu bölüme gelen herkes yönetmen olmak zorunda değil olamaz da zaten yönetmenlik bir birikim sonucunda ortaya çıkan birşeydir. Dolayısıyla bütün dersleri almış, bütün set bölümleri hakkında bilginizin olması gerekir. Bu konuda iletişim fakültesini güzel sanatlara göre daha avantajlı görüyorum.
 


Bir diğer farkı ise Güzel sanatlarda daha çok sanat dekor sahne düzenleme bilgisi oyuncu yönetmenliği gibi bölümler hakkında uzmanlaşabiliyorsunuz. İletişim fakültesinde ise teknik olarak ses ışık kurgu kamera gibi bölümlerde kendinizi geliştirmeniz mümkün.  
 
Ancak hangi bölüme hangi fakülteye yönelirseniz yönelin okul size yeterli olmayacaktır. Radyo sinema televizyon bölümü uygulamaya yönelik aktif bir bölüm olduğu için sahada ne kadar çok görev alırsanız o kadar kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..