Blog

Radyoterapi Nedir? Radyoterapi Mezunlarına Ne Ad Verilir?

Radyoterapi Nedir? Radyoterapi Mezunlarına Ne Ad Verilir?

Özellikle çevresel faktörler ve sonrasında daha da farklı boyutlarda insan sağlığını tehlikeye atan kanserojenle mücadele oldukça sürüncemeli ve bir o kadar da zorlu bir süreçtir. Bu süreçte kimi zaman vücut mekanizmasının haricinde bir müdahaleye de ihtiyaç duyulabilir.

Radyoterapi (ışın tedavisi) iyonize radyasyonun kullanılarak kanser hastalığının tedavi edilmesi anlamına gelir. Radyoterapi ile verilen yüksek dozdaki radyasyon, kanserli hücreleri öldürebilir ve bölünüp çoğalmalarını engelleyebilir. Radyoterapi, normal hücrelere göre çok daha hızlı büyüyüp, çoğalan kanser hücreleri üzerinde oldukça etkilidir.

 Kanser tedavisinde %60 oranında yeri bulunan radyoterapide  günümüzde hedefe yönelik tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır. Radyoterapi sırasında tümörlü alan belirlenerek, ışınlar daha yüksek dozda ve yalnızca kanserli hücreye gönderilir. Radyoterapi bölgesel bir tedavi olduğu için günlük 15-20 dakikalık seanslar sonrası hasta rutin hayatına devam edebilir.
 
Radyoterapist, radyoterapi eğitimi görmüş , bu konuda yetkin ve uzman kişilere verilen unvandır. İki yıllık önlisans radyoterapi bölümü okuyup bu bölümü başarı ile tamamlayarak radyoterapist olabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..