Blog

Redd Grubu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Redd Grubu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

2000'li yılların başından beri rock müzik konusunda başı çeken gruplardan bir tanesi olan Redd grubu, "nefes bile almadan" , "mutlu olmak için" , "aşktı bu" , "her neyse" , "hala aşk var mı?" gibi birçok eseriyle uzun süre müzik severleri etkisi altında bırakmayı başarmıştır.

Doğan Duru'nun etkileyici vokaline eşlik eden kardeşi ve grubun gitaristi Güneş Duru'ya ek olarak bateride Berke Özgümüş'ü görüyoruz. Aslına bakarsanız, grup ilk kurulduğu dönemlerde 5 kişi idi ve iki kardeşin ayrılık kararı sonucu bugünkü üç kişilik halini almıştır. 

Gelin bir de Redd grubunu eğitim geçmişlerine göre mercek altına yatıralım.

Redd Grubu Elemanları Hangi Üniversitelerden Mezun?

1- Berke Özgümüş
redd grubu elemanları hangi üniversitelerden mezun?  3

1996 yılından beri müzik piyasasında bulunan bir isimdir ki kendisini aynı zamanda Bulutsuzluk Özlemi grubundan da tanıyor olabilirsiniz. Berke Özgümüş grubun bateristi olup bagetleri tutuş şekli ile de birçok müzik severin dikkatini çekmeyi bilmiştir. Kendisi İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü mezunudur.


 


2- Güneş Duru
redd grubu elemanları hangi üniversitelerden mezun? 2

Grubun ritim gitaristi olan Güneş Duru'nun eğitim kariyeri inanılmaz dolu diyebiliriz. 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümünde üniversite eğitimine başlayan Güneş Duru aynı yılın yaz ayında Aşıklı Höyük kazı ekibine öğrenci olarak katıldı (1992). 1993 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Duru, Prof. Dr. Ufuk Esin'in davetiyle İstanbul Üniversitesi, Prehistorya Anabilim Dalı'nda Aşıklı projesi dahilinde fahri asistanlık yaptı. Duru'nun bu görevi Ufuk Esin'in emekliliğine dek sürdü (2001). Bu süre zarfında Aşıklı Höyük olmak üzere çok sayıda kazı ve araştırma projesine katılan Duru, 1997 yılında çok yeni kurulmuş olan İstanbul Üniversitesi'nde yeni kurulan Taşınabilir Kültür Varlıklarını Onarım ve Koruma bölümüne öğrenci olarak kabul edildi. 2001 yılında bu bölümden mezun olan Duru, aynı yıl İstanbul Teknik ÜniversitesiSanat Tarihi programında yüksek lisans eğitimine başladı. 2002-2003 yılarında aldığı burslarla University College London, Institute of Archaeology'ye misafir öğrenci olarak kabul edilen Güneş Duru, 2004 yılında bu kez An Architectural Perspective On The Issue Of The Origins of Settled Society In the Mid-Anatolian Region: A Comparison With Developments In The Levant, Middle Euphrates and Eastern Taurus Cultural Regions başlıklı araştırması ile ARIT (American Research Institute of Turkey) tarafından Hanfmann Bursu'na layık görüldü. Bu bursla University of Cambridge'e misafir araştırmacı olarak kabul edildi. Yurtdışında kaldığı süre zarfında yüksek lisans tezini tamamlayan Duru 2005'te "Yakındoğu Neolitiğinde Orta Anadolu Neolitik Mimarlığının Yeri" başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır.

2003 yılında World Archaeological Congress'e (Dünya Arkeoloji Kongresi) Güneybatı Asya Temsilcisi olarak önerilen Güneş Duru 2003-2012 yılları arasında başta Hasankeyf'in sular altında kalmasını önlemek olmak üzere, Ilısu ve Kargamış Barajı Projeleri ve II. Irak Savaşı'nın kültür varlıkları ve bölge halkları üzerine etkilerini inceleyen, önleyici raporlama çalışmalarında yer almıştır. Duru halen aynı örgütün yönetim kurulunda, Üyelik Sekreteri unvanıyla yer almaktadır.

2002 sezonunda Ian Hodder tarafından davet edildiği Çatalhöyük kazısında Oğuz Erdur'la bilikte arkeolojinin sorunları üzerine bir toplantı yapma fikri üzerine çalışan Erdur ve Duru, birçok üniversiteyi kapsayan tanıtım ve fikir alma ziyaretleri sonunda, 2003 Nisan ayında Bilgi Üniversitesi'nde, ilk defa arkeologların diğer sosyal bilim dallarıyla birlikte tartıştığı bir kongre organize etmiştir. Toplumsal Arkeoloji Platformu adını verdikleri bu oluşumun amacı arkeoloji disiplinine Niye? Nasıl? Ne İçin? sorularını sormak, arkeolojinin sosyal bilimlerden ve toplumdan uzak, içine kapalı, elitist tavrını sorgulayarak yeni farkındalıklar yaratmak olmuştur. Aynı yılın Mayıs ayında Ege Yayınları'ndan kitaplaştırılan bu çalışma Türkiye'de ilk defa arkeolojinin tarihsel, metodolojik ve düşünsel durumunun eleştirisi niteliğinde önemli bir manifestodur. Kitap aynı isimle, güncellenmiş iki yeni yazıyla 2013 Mayıs ayında 2. baskısını yapmıştır.

Duru 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı'na başladığı “TARİHÖNCESİNDE İNSAN-MEKAN, TOPLULUK-YERLEŞME İLİŞKİSİ: MÖ 9.bin yıl sonu - 7.bin yılbaşı, Aşıklı ve Akarçay Tepe” başlıklı tezini 2013'te tamamlayarak Doktor unvanı almıştır.

Yerli ve yabancı çok sayıda akademik makalelesi bulunan Güneş Duru, yurtiçinde ve yurtdışında birçok seminere konuşmacı olarak katılmıştır. 2004-2006 yılları arasında Trakya Üniversitesi'nde gönüllü olarak arkeoloji dersleri de veren Güneş Duru, 2010 yılında Ian Hodder ve Scott Hutson'un Reading The Past kitabının Türkçe baskısının bilimsel editörlüğünü yapmıştır. Bu kitap Geçmişi Okumak adıyla Phoneix kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Güneş Duru halen devam eden Aşıklı Höyük kazı ve araştırma projesinde başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Kuramsal arkeoloji, arkeoloji ve devlet ilişkisi, yerleşme ve mekan arkeolojisi, mimarlık tarihi, deneysel arkeoloji gibi konularda araştırma ve yayınlarını sürdürmektedir (kaynak: vikipedi).

 


3- Doğan Duru
redd grubu elemanları hangi üniversitelerden mezun? 1

Grubun vokali ve yeri geldiğinde klavyecisi, yeri geldiğinde bass gitaristi olan ismi Doğan Duru; söz yazarı, bestekar ve tenördür. Tıpkı kardeşi Güneş gibi eğitim dolu bir serüvene sahip olan Doğan'ın eğitim kariyeri ise aynen şöyle;


Doğan Duru 1993-2000 yıllarında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Bu dönemlerde İtalya'dan gelen özel bir davet üzerine Milano'ya gitti ve opera eğitimini burada devam ettirdi. Scuola Musicale Di Milano'da bulunan, Scala Operası'ndan Carlos Del Bosco'la birlikte opera çalışmalarına devam etti. 2001 yılında Ripatransone Workshop çalışmalarına, konuk sanatçı olarak davet edildi ve bu orkestra ile İtalya'nın güney bölgesinde verdikleri konserlerde solist olarak Puccini aryalarını seslendirdi. 2002 yılında, İtalyan hükümeti tarafından, özel yetenekli öğrencilere İtalyan hükümeti tarafından verilen sanat bursuna hak kazandı. Guisseppe Verdi Konservatuvarı'nda opera ile ilgili araştırmalarını ve çalışmalarını sürdürdü. Bu dönemlerde Milano'da şan resiltalleri ve konserler verdi.

2002 Mart ayında Türkiye'ye dönen Doğan Duru İstanbul Operası'nın sınavlarını kazanıp İstanbul Operası'nın sözleşmeli sanatçısı oldu. Korolarda ve operalarda çeşitli roller alan Doğan Duru, 2002'de İstanbul Operası'ndan ayrıldı. 2002 yılında Temmuz ayında İspanya'da yapılan II. Uluslararası Malaga Jimena Festivali'ne davet edilen Duru, Malaga Pablo Ruiz Picasso orkestrası ve Coda Ensemble grubu ile orkestra şefliğini Andrés Rodrigo López'in yaptığı konserlerde solist sanatçı olarak sahne aldı. Burada Missa Brevis ve Mozart Requiem seçkin eserlerini seslendirdi.

Yönetmenliğini Tunca Yönder'in yaptığı, Kemalettin Tuğcu'ya ait iki ayrı dramanın film müziklerini yapan Doğan Duru. 1997 yılında, yönetmenliğini Mehmet Birkiye'nin yaptığı, Atilla Birkiye'nin yazdığı, Serdar Yalçın'ın bestelediği "Anlat Şehrazat" müzikalinde yaklaşık 1.5 yıl kadar oyunculuk ve şarkıcılık yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bulunan Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde, Sanat Eleştirisi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü'ndeki yüksek lisans eğitimini 2006 yılı eylül ayında popüler kültür üzerine yaptığı tez çalışması ile tamamlayan Doğan Duru,2007 yılında Sabancı Üniversite'sinde şan dersleri, 2008 - 2009 yılında da Aralık Derneği'nde de opera tarihi dersleri vermiştir.14 Ağustos 2008 tarihinde müzik yönetmenliğini Sabri Tuluğ Tırpan, denetmenliğini Işıl Kasapoğlu'nun yaptığı Rock on Broadway müzikalinde yer aldı. (kaynak: vikipedi)
 


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..