Blog

Reklam Yazarlarının Meslek Sırları!

Reklam Yazarlarının Meslek Sırları!

Reklam metinleri, alaşımsız yazı parçasının örnekleridir. Orada yazılan her şey, yazarın saatlerce süren çalışmasının hem orijinal hem de ikna edici metin oluşturma girişimlerinin bir sonucudur. Tamamiyle algı yönetimi diyebiliriz aslında. Ve bu yönetim aşamalarında reklam yazarları kesinlikle yalnızlar.

Daha da kötüsü, reklam metinleri yazmaktan, onları nasıl kazanacaklarını hissetmek isteyen herkese öğretebilecek el kitapları yok. Yine de, yıllardan beri, yazarlar bazı etkili ipuçları derlediler.

Hepsi etkili reklam metinlerinin sırlarını sakladıkları bulmaca kutularına sahipler. İşte en üretken olanlar ;

 

Stil ve Çekicilik


İş haftası başladıktan sonra ne bekliyorsunuz? Öğle yemeği? Akşam? Yok hayır! Pazartesi günü, çoğunluk hafta sonlarına gün saymaya başlar. Ya da elinizde bir tatil varsa, o zaman uzun bir gün haline gelir. Hayatımız monoton olduğu için, tüm insanlar tatilleri çok sever, çünkü eğlenceli ve sıcak bir algı yarattığından insanların birçoğu kendini ünlü gibi de hisseder. Ve bu hissiyat , reklamcıların bir numaralı silahı haline gelmiştir.
 

Pazarlama; başarı hikayesiyle desteklendi!

Orman telgrafını yenmek zor. Hiçbir reklam, sözlü olarak reklam yapmaktan çıkacak bir ürün ya da hizmetin etrafında böyle bir patlama yaratamaz. Pazarlama gelince, bunlar “mutlu son” ya da hedef başarı ile bağlantılı olan kısa öyküler olmalıdır. Çünkü hepimiz tercihlerimizde desteklenmeyi isteriz. Öte yandan da "mutlu son" ya bize de denk gelirse? (İşte bu yüzden ülkemizde diziler 2 saatten uzun. Çünkü bizler onları simülasyon şeklinde kendi hayatımızda konumlandırıyoruz)

Aslında, bu hikaye, bir dünya reklamcılığına rağmen çok daha etkili bir reklam kurnazlığı-birinci şahıs hikaye anlatımıdır.

Aynı dalga boyunda olmalı!

Reklam metin yazarlığı konusunda yeni biriyseniz, bu reklam metninde ilk öncelik yer alan hedef kitle olmalıdır. Ürün ya da hizmetle ilgili övgü dolu sözlere direnmek zor olabilir, yine de dinleyicileri okumaya davet etmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, onların ihtiyaçlarını anladığınızı göstererek insanlarla iletişim kurmaktır.

 

Kalıplaşmak!

Basılı reklamlar ve diğer reklamlar klişe ile yüzer. Tecrübeli metin yazarı, bir pop deyişi olsa bile, klişelere meydan okuması gerektiğini biliyor. Çelişki ile hareket et - her zaman işe yarıyor!

Karşılaştırmalar kullanın!

Sunduğunuz ürün veya hizmetin parlak bir görüntüsünü oluşturmak için metaforları veya benzetimleri (jest-mimik hatta emoji) kullanın. Örnekler, iyi düşünülmüşse, okuyucunun ürünün benzersizliğini görmesini sağlayarak, daha akılda kalıcı hale getirir.

Rakiplerinin kıskançlığını ve müşterilerin sipariş verme isteğini heyecanlandırmak istiyorsanız, bu ipuçlarını kullanın.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..