Blog

univerlist - rize'de öğrenci olmak

Rize'de Öğrenci Olmak!

    Rize Kuzeydoğu Anadolu'da Doğu Karadeniz kıyı şeridinin doğusunda; batıda Trabzon, güneyde Bayburt ve Erzurum, Doğuda Artvin İlleri, Kuzeyde ise Karadeniz ile çevrilidir. Güneyinde yer alan dağlar sahilden itibaren yükselmeye başlar. Yüksek dağ eteklerinden doğarak, yaklaşık 80 km uzunluğundaki kıyı şeridinden Karadeniz'e akan akarsuların yoğunluğu nedeniyle engebeli bir arazi yapısına sahiptir.

 

İklimi ve Nüfusu;

univerlist - rize'de öğrenci olmak 1

  Rize nüfusu 2017 yılına göre 331.041'dir. Karadeniz Bölgesi'nin iklim özelliklerine sahip Rize'de kış ayları kıyı kesimlerde ılıman ve yağmurlu, dağlık kesimlerde soğuk ve kar yağışlı; yaz ayları ise genellikle ılıman geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 14ºC civarındadır. En düşük sıcaklık Ocak ayında -5/-6 ºC, en yüksek sıcaklık Temmuz ayında ortalama 32.5 ºC'dir. Bölge Türkiye'nin en çok yağış alan yerleşimlerindendir. Yıllık toplam yağış miktarı 2300 mm'nin, nem oranı %75'nin üzerindedir.

 

Ulaşımı;

univerlist - rize'de öğrenci olmak 2

  Türkiye'nin tüm bölgelerinden karayolu bağlantısı mevcuttur. Rize batıda Trabzon'a 76 km, güneyde İkizdere ilçesi üzerinden Erzurum'a 251 km, doğuda Artvin'e 159 km uzaklıktadır. Hava yolu ile ulaşım Trabzon ve Erzurum üzerinden sağlanır. Trabzon Hava Limanına uzaklık 70 km'dir.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist - rize'de öğrenci olmak 3

  Rize ilimizde gece hayatı pek fazla hareketli olmasa da kendine özgü eğlence kültünde bahsetmek mümkündür. İlimizin merkezinde birçok kafe vardır. Bunun dışında çok az sayıda da diskove gece kulübü bulunur. Bu mekanlarda Karadeniz müziği eşliğinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Rize’de PETRAN KAYAK ŞENLİĞİ,RİZE OVİT DAĞI KAR ŞENLİĞİ, ARDEŞEN KÜÇÜK YAYLA KÜLTÜR FESTİVALİ, ÇAMLIHEMŞİN, AYDER KÜLTÜR, SANAT VE DOĞA FESTİVALİ, 

ULUSLARARASI FIRTINA RAFTİNG ŞENLİĞİ, FORMULAZ TAHTA ARABA ŞENLİKLERİ,MAHA AKINTIYA KARŞI YÜZME YARIŞLARI ve çok daha fazla aktivite bulunmaktadır. 

 

Gezilebilecek Yer Önerileri;

 

•AyderYaylası

•Rize Kale

•Palovit Şelalesi

•Şenyuva Köprüsü

•Fırtına Rafting

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..