Blog

zebrafish

Robot mu ? Gerçek mi ? Yapay zeka artık ayırt edilemiyor!

“Artificial Intelligence” yani “Yapay zeka” konusunda gün geçtikçe yeni çalışmalara rastlıyoruz ve birçok şeye de yok artık diye tepkiler vermeye başladık. Tam da bu nokta gerçekten bizlere bazı şeylerin artık mümkün olabileceğini gösteriyor. En basitinden şöyle bir şey var ki, artık aramızda dolaşanların canlı olmama ihtimali dahi var. 

Robotik ve yapay zeka ile gerçekleştirilen çalışmalar artık öyle bir hale geldi ki, gerçek bir balık ile robot kopyası aynı akvaryuma konulur oldu. Zebra balık; araştırmacıların tıbbi konularda müdahale edebilmesi adına geliştirdikleri bir teknolojiydi ve sonrasında sadece teknoloji olarak kalmasını istemeyip gerçek dünyaya adaptasyonunu da sağlamak için kolları sıvadılar.
10 yıldan uzun bir süre önce, biyomekanik robotlar, hayvanların sosyallik, korku, liderlik, hatta kur yapma gibi davranışlarını daha iyi anlamak için onların yaşam alanlarına yerleştirilmiş ve bu iletişim her zaman tek yönlü olmuştur. Hayvanlar robotları gözlemiş ve tepki vermiştir. NYU Tandon Mühendislik Faküktesi’nde ki Mekanik ve Uzay Mühendisliği profesörü Maurizio Porfiri’nin laboratuarında artık robotlar da canlıları izleyebiliyor.
Porfiri ve işbirlikçilerinden oluşan bir ekip, canlı zebra balığı ile üç boyutta etkileşimli, biyolojik olarak sergilenen bir robot kopyalama özelliğine sahip ilk kapalı döngü kontrol sistemini tasarlamak ve test etmek için gerçek zamanlı izleme yazılımı ve robotik geliştirmelerine imza attı. Sistem, robot kopyasının canlı zebra balığı davranışını gerçek zamanlı olarak "görmesi" ve taklit etmesini sağlar. Zebra balığı ile türünün ilk örneğini oluşturan bu deneylerin sonuçları Bilimsel Raporlarda yayınlandı.Ekip, robotik kopyanın ve canlı zebra balığının etkileşimini birkaç farklı deneysel koşul altında test etti. Her durumda çoğaltma(robotik kopya) ve canlı balık şeffaf bir panelle ayrıldı. Zebra balığı, önceden belirlenmiş bir yüzme disiplinini izleyen bir robot yerine, kendi davranışını yansıtan bir robot kopyasına karşı büyük kaygı ve korku belirtisi göstermedi.

Porfiri, taklit etmenin temel sınırlı bir iletişim şekli olduğunu belirtirken, bu deneylerin yaşayan canlılar ve robotlar arasında ki etkileşim(alışveriş) açısından büyük bir adım olduğunu söyledi. Porfiri “Taklit etmenin bu biçimi, çok temel bir toplumsal davranış. Robotik kopya, canlı balığa olabildiğince yakın kalmayı amaçlıyor. Ancak bu yaşayan canlılar ve robotlar arasında sağlanmak istenen etkileşimin taban çizgisi.” dedi. “Artık zebra balığının, robota gerçek zamanlı tepkisini ölçme ve robotun gerçek zamanlı olarak izleyip manevra yapmasını sağlama olanağımız var, bunlar kayda değer gelişmeler.Araştırmacılar, hayvanların doğal ipuçlarını ve tepkilerini daha iyi anlamak için canlı zebra balığı arasındaki sosyal etkileşimleri araştırıyorlar. "Zebra balığı sosyal etkileşimlerinde gerçekten önemli olanı öğreniyoruz, bu bilgiyi robotun gördüğü şeyleri kopyalamadan çok, doğru yorumlamasına ve yanıtlamasına yardımcı olmak için kullanabiliriz" dedi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..